Dobrze wyposażona apteczka może uratować życie. Jak ją spakować? [WIDEO]

Wróć

Apteczka pierwszej pomocy to niezbędny element naszego wakacyjnego bagażu. Zabrane leki, opatrunki i inne akcesoria pozwolą odpowiednio i co najważniejsze, szybko zareagować w razie wypadku czy innej awaryjnej sytuacji, z ratowaniem życia włącznie. Czego nie może zabraknąć w dobrze wyposażonej apteczce? Radzi dr Piotr Kucharczyk, lekarz Centrum Operacyjnego Mondial Assistance.

Od czego zacząć?

Najlepiej od przeanalizowania własnych potrzeb zdrowotnych i możliwych scenariuszy rozwoju sytuacji w miejscu, do którego się udajemy. Czego innego potrzebować będzie bowiem cukrzyk wybierający się z rodziną na wakacje all inclusive, czego innego astmatyk, który będzie zwiedzać Włochy czy całkowicie zdrowa osoba, która zamierza z plecakiem przemierzać Azję. Jednak jest kilka żelaznych punktów, których nie wolno pominąć przy pakowaniu apteczki bez względu na to, czy jedziemy w góry, nad morze, do miasta tuż za polską granicą, czy na egzotyczną wyspę, podróżujemy samolotem, czy autem.

Podstawą są materiały opatrunkowe. Plastry, bandaże, kompresy i opaski uciskowe przydadzą się w przypadku krwawienia lub zranienia. Pomocne w takich wypadkach mogą okazać się nożyczki – do przecięcia plastrów czy ubrań poszkodowanego. Potrzebny będzie także środek odkażający rany, np. Octenisept lub chusteczki antyseptyczne. Warto zabrać ze sobą koc termiczny, który uchroni poszkodowanego przed wychłodzeniem organizmu w czasie oczekiwania na wykwalifikowaną pomoc medyczną. Z kolei w przypadku złamania kończyny przydatna może okazać się trójkątna chusta, która umożliwi unieruchomienie uszkodzonej części ciała.

Warto pomyśleć także o własnym bezpieczeństwie jako osoby ratującej życie. Dlatego w apteczce nie może zabraknąć rękawic ochronnych, np. gumowych czy lateksowych, które uchronią ratownika przed kontaktem z krwią poszkodowanego.

W każdej apteczce powinny znaleźć się także leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Te najbardziej popularne to paracetamol i ibuprofen, które są dostępne bez recepty. Jeśli podróżujesz z dziećmi, warto zabrać ze sobą taki lek w syropie lub w czopkach. Przydatne mogą okazać się również tabletki przeciwbiegunkowe, np. Nifuroksazyd. Fiolki soli fizjologicznej przydadzą się z kolei w przypadku podrażnienia lub zapalenia błon śluzowych. Można je też wykorzystać do przemywania podrażnionych oczu.

Pakując apteczkę, nie można zapomnieć o lekach, które przyjmujemy na stałe przy chorobach przewlekłych. Zwykle są to medykamenty na receptę, dlatego trzeba pomyśleć o tym z odpowiednim wyprzedzeniem. Warto w podróż zabrać ich nieco więcej, niż wynika to z dawkowania. Jeśli podróżujesz samolotem, dla bezpieczeństwa jeden zestaw leków zapakuj do bagażu podręcznego, a drugi – do bagażu głównego. Pamiętaj także o tym, że nie wszystkie przedmioty z apteczki mogą znaleźć się w bagażu podręcznym.

W zależności od indywidualnych potrzeb i kraju destynacji można wyposażenie apteczki uzupełnić o inne leki, np. przeciwalergiczne czy antybiotyki, na które receptę wystawi np. lekarz pierwszego kontaktu. Z nim też warto wcześniej skonsultować i omówić dodatkowe elementy naszej apteczki.

Eksperci radzą, by przygotować na kartce listę leków i innych środków, które pakujemy do apteczki, wraz z ich terminami ważności. W ten sposób będziemy mieć kontrolę nad tym, co się w niej znajduje i kiedy trzeba wymienić na nowe poszczególne leki. Co ważne, zawartość apteczki powinniśmy przejrzeć przed każdym kolejnym wyjazdem.

Co robić w razie wypadku?

Wymienione wyżej leki i produkty, które powinniśmy zabrać ze sobą, pozwolą nam szybko zareagować w razie wypadku i pomóc poszkodowanemu albo choremu. Jeśli masz wątpliwości, jak to zrobić, możesz skonsultować się telefonicznie z lekarzem. Dostęp do wykwalifikowanej pomocy medycznej jest bowiem częścią pakietu assistance dołączanego do polis turystycznych. Numer do Centrum Operacyjnego, gdzie uzyskamy takie wsparcie, warto mieć zapisany zarówno w apteczce, jak i w telefonie komórkowym.

Z doświadczenia lekarzy Centrum Operacyjnego Mondial Assistance wynika, że w wielu wypadkach duet: dobrze wyposażona apteczka plus telefoniczne wsparcie lekarza wystarcza, by udzielić pomocy choremu, rannemu czy poszkodowanemu w wypadku.

Co powinno znaleźć się w apteczce pierwszej pomocy?

  • rękawiczki, np. gumowe, lateksowe
  • nożyczki
  • środek odkażający, np. Octenisept
  • opatrunki antyseptyczne
  • środki opatrunkowe tamujące krwawienie, np. kompresy, bandaże, plastry
  • chusta trójkątna, przydatna w razie złamania kończyny
  • folia izotermiczna
  • leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, np. paracetamol i ibuprofen
  • leki przeciwbiegunkowe, np. Nifuroksazyd
  • sól fizjologiczna do przemywania spojówek i błon śluzowych
  • zapas leków przyjmowanych przy chorobach przewlekłych
Poprzedni artykuł Pomagaj skutecznie. Ratowania życia można się nauczyć [WIDEO] Następny artykuł Lato z gwarancją, czyli pierwsze wakacje z Turystycznym Funduszem Gwarancyjnym

Podobne posty

Posadź drzewo… po śmierci

Jak mawiał Benjamin Franklin, tylko dwie rzeczy na świecie są pewne: śmierć i podatki. A skoro każdy z nas umrze, każdy dostanie też swoje miejsce na cmentarzu. Czy to znaczy, że miasta będą stopniowo zamieniać się w ogrodzone murami…

Czytaj więcej

Rynek, który leży prawie odłogiem

Siedem spośród dziesięciu podmiotów z sektora MSP kupuje polisy majątkowe. Zainteresowanie pozostałymi produktami jest wśród nich marginalne. Z jednej strony jest to wynik braku świadomości ubezpieczycieli odnośnie…

Czytaj więcej

TOP 6 upadłych magazynów

Kiedyś stanowiły jedno z podstawowych źródeł informacji, relaksu i określeń statusu społecznego. Zwinięte w rulon pod pachą pozycjonowały właściciela wysoko na drabinie atrakcyjności. Czasopisma znane, czytane i kolekcjonowane w…

Czytaj więcej