Gdzie jest raj nieutracony? Musisz tam dotrzeć

Wróć

Ten mieniący się oszałamiającym turkusem kraj to najbezpieczniejsza destynacja turystyczna na świecie. Najniżej położone, najbardziej płaskie i najmniejsze państwo Azji jest pozlepiane z niewielkich skrawków lądu. Czym zaskakują Malediwy?

FOTO: DIGITAL VISION / THINKSTOCK

Zawieszone gdzieś pomiędzy Azją i Afryką, na płyciznach Oceanu Indyjskiego, tworzą lądową mozaikę, która wygląda jak nie z tej ziemi. To tutaj życie podwodne zapiera dech w piersiach tysiącom nurków, którzy nadciągają z całego świata w poszukiwaniu niebywałej różnorodności fauny i flory. Ci, którzy lepiej czują się na lądzie, brodzą bosymi stopami w białym piasku, lazurowej wodzie, wpatrując się w oszałamiające wschody i zachody słońca. Malediwy to symbol raju na ziemi, wyspiarskiego relaksu, utopijnego beztroskiego życia.

Na szczycie góry

Powierzchnia Archipelagu Malediwskiego to w 99 proc. woda morska. Na pozostały procent składa się 1190 wysp, spośród których aż 800 jest niezamieszkanych. To niezwykłe ukształtowanie terenu państwo zawdzięcza osobliwym warunkom geograficznym. Podstawę wysp i wysepek stanowi wznoszące się ponad wodę pasmo górskie, osadzone na dnie morza. Z czasem piętrzące się wzniesienia obrosły bajecznie gęstymi rafami koralowymi, formującymi 26 atoli głównych. Malediwy zatem są położone na szczytach gór.

Na głębokościach

To tutaj w 2009 r. odbyło się pierwsze podwodne spotkanie rządu, po to by zwrócić uwagę świata na rosnący problem globalnego ocieplenia. Prezydent Mahamed Nasheed wraz z 12 ministrami (trzech było nieobecnych) w pełnym rynsztunku nurków głębinowych zeszli na głębokość 6 metrów, gdzie pozostali przez pół godziny. Każdy z uczestników podwodnej debaty miał wspierającego go instruktora. Osobliwe posiedzenie zakończyło się podpisaniem dokumentu postulującego zmniejszenie globalnej emisji związków węgla do atmosfery. Ciekawe, czy obrady były burzliwe.

 

Na wietrze

Flagi państwowe to nośnik godeł, symboli, wizerunków i znaków. Malediwska flaga składa się z trzech kolorów, każdy z nich symbolizuje jeden z najważniejszych aspektów rzeczywistości. Wielki, czerwony prostokąt, stanowiący podstawę flagi, to odniesienie do przelanej krwi patriotów, którzy walczyli o niepodległość. Wpisany w nią mniejszy, zielony prostokąt jest interpretowany na dwa sposoby. Z jednej strony to kolor dominującej tutaj religii islamskiej, z drugiej – odnosi się do narodowego drzewa, jakim jest palma. W centralnym punkcie flagi umieszczony jest najsilniejszy symbol – biały księżyc, będący znakiem rozpoznawczym muzułmanów.

Pod powierzchnią wody

To kraj zdominowany przez wodę – malediwskie zasoby kiedyś w całości zależały od zamożności morza. A w nim prężyły się liczne rafy koralowe. To z nich powstał kamień koralowy, który odegrał ogromną rolę w ekonomiczno-społecznym rozwoju kraju. Przy użyciu tego jedynego budulca pierwsi osadnicy wznosili budynki i drogi. Teraz rafy koralowe są pod ochroną, niemniej wciąż można napotkać zbudowane z nich domy.  

Poprzedni artykuł Polacy słabo korzystają z ubezpieczeń online. Czy to się zmieni? [WIDEO] Następny artykuł Igrają z ogniem. Wyjeżdżają do pracy bez ubezpieczenia

Podobne posty

Posadź drzewo… po śmierci

Jak mawiał Benjamin Franklin, tylko dwie rzeczy na świecie są pewne: śmierć i podatki. A skoro każdy z nas umrze, każdy dostanie też swoje miejsce na cmentarzu. Czy to znaczy, że miasta będą stopniowo zamieniać się w ogrodzone murami…

Czytaj więcej

Rynek, który leży prawie odłogiem

Siedem spośród dziesięciu podmiotów z sektora MSP kupuje polisy majątkowe. Zainteresowanie pozostałymi produktami jest wśród nich marginalne. Z jednej strony jest to wynik braku świadomości ubezpieczycieli odnośnie…

Czytaj więcej

TOP 6 upadłych magazynów

Kiedyś stanowiły jedno z podstawowych źródeł informacji, relaksu i określeń statusu społecznego. Zwinięte w rulon pod pachą pozycjonowały właściciela wysoko na drabinie atrakcyjności. Czasopisma znane, czytane i kolekcjonowane w…

Czytaj więcej