8 globalnych trendów w bankowości

Wróć

O tym jak banki będą wyglądały w przyszłości zadecydują nowe polityczne, społeczne, gospodarcze i technologiczne trendy. Wpisują się one w niektóre z globalnych wyzwań, które do 2030 r. będą miały strategiczny wpływ na rozwój państw, regionów i miast.

FOTO: WAVEBREAKMEDIA LTD. / THINKSTOCK

Eksperci z Grupy Rynków Finansowych EY w raporcie pt. „Budując bank roku 2030 i dalej” wskazali osiem najważniejszych trendów, które przełożą się na to, jak banki będą wyglądały za niespełna 15 lat. Wśród nich znalazły się m.in. rozwój technologii, coraz intensywniejsza wymiana międzynarodowa, rosnące potrzeby sektora energetycznego, a także wyzwania związane z koncentracją na rynkach macierzystych i globalizacją oraz tzw. „państwowy kapitalizm”. To ostatnie określenie pojawiło się w powszechnym użyciu po upadku banku Lehman Brothers. W jego wyniku nastąpił kryzys, który zmusił rządy wielu państw do przejęcia licznych instytucji finansowych dotąd pozostających w rękach prywatnych. W ten sposób stały się one ważnymi graczami nie tylko w tradycyjnych dla siebie sektorach, jak energetyka czy paliwa, ale także na rynku finansowym. Według analizy przeprowadzonej przez ekspertów EY nic nie wskazuje na to, by w najbliższej przyszłości sytuacja ta uległa zmianie. Wiele z takich państwowych przedsiębiorstw odnosi sukcesy komercyjne, często jednak są one mniej innowacyjne niż ich prywatni konkurenci. W pokryzysowej rzeczywistości sektor bankowy musi liczyć się z ingerencją państwa w nieznanym do tej pory stopniu. Instytucje publiczne pełnią bowiem nie tylko rolę nadzoru bankowego, ale także stają się aktywnym uczestnikiem całego rynku, który walczy o każdego klienta. – W Polsce będącej krajem na etapie transformacji nikogo nie dziwi obecność na rodzimym rynku finansowym podmiotów, których właścicielem jest państwo. Ale dla wielu krajów to może być nowość. Stąd w skali globalnej jest to znaczący trend, który wpłynie na przyszłość całego sektora – wyjaśnia Iwona Kozera, Partner Zarządzający Grupą Rynków Finansowych EY w Europie Środkowej i Południowej.

 

Personalizacja w zamian za dostęp do danych

 

Elementem, który odegra ważną rolę w przyszłości sektora bankowego jest także demografia. Trendy w tym zakresie należą zdaniem ekspertów EY do najstabilniejszych, dlatego powinny stanowić jeden z filarów nowych strategii działania banków. To m.in. w ich efekcie rosło będzie znaczenie bankowości detalicznej. Klienci coraz częściej zmieniają banki lub korzystają z usług więcej niż jednej instytucji finansowej. Oczekują także produktów dostosowanych do ich indywidualnych potrzeb. Z badań EY wynika, że siedmiu na dziesięciu spośród nich jest skłonnych przekazać bankom więcej informacji o sobie tylko po to, by otrzymać spersonalizowane usługi. – Bankowość detaliczna w Polsce również stoi przed dużymi wyzwaniami. Rodzimy rynek w tym sektorze nosi już cechy rynku nasyconego, coraz trudniej jest zarówno o pozyskiwanie nowych klientów, jak i o utrzymanie rentowności. Banki czekają też w tym obszarze wyzwania w postaci nowych technologii i potencjalnie nowych graczy, na przykład z sektora telekomunikacyjnego - mówi Iwona Kozera. Wraz z rozwojem wspomnianych technologii, banki na całym świecie zapewne zaczną wykorzystywać posiadane informacje o klientach do tworzenia nowych produktów. Big data, media społecznościowe, serwisy lokalizacyjne. To nowe narzędzia, z których instytucje finansowe muszą nauczyć się korzystać, by nie dać się wyprzedzić nowej konkurencji.

 

Obywatele pytają swoje rządy

 

Kwestią otwartą pozostaje jak w 2030 r. będziemy płacić za produkty i usługi. Badania EY pokazują, że już dzisiaj klienci domagają się ułatwień w dokonywaniu płatności w każdym miejscu i o każdej porze. Konsument chce rozliczać się w czasie rzeczywistym, oczekuje także, że znikną bariery w płatnościach międzynarodowych. Jednocześnie istotne stają się dla niego zwiększenie zabezpieczeń i ochrona prywatności. Warto zauważyć, że wszystkie osiem trendów dotyczących wizji banku 2030 koresponduje z niektórymi spośród globalnych wyzwań, które do tegoż roku będą miały strategiczny wpływ na rozwój państw, regionów i miast. Wyzwania te zostały sprecyzowane w analizie pt. „Future state 2030” przygotowanej wspólnie przez firmę doradczą KPMG oraz Centrum Mowat przy Szkole Polityki Publicznej i Zarządzania na Uniwersytecie w Toronto. W dokumencie tym również jest mowa o demografii, wzroście znaczenia jednostki, rozwoju technologicznym oraz wzajemnych powiązaniach gospodarczych.

– Strategie mające zapewnić sukces w przyszłości będą obejmować szerszą współpracę na arenie międzynarodowej, zmianę zachowań obywatelskich oraz wykorzystanie mechanizmów proaktywnych, mających łagodzić najgroźniejsze skutki niekorzystnych trendów. Nastąpi zmiana zainteresowania państw m.in. w kierunku uwzględniania aspektów otoczenia oraz zwiększenia i usprawnienia wykorzystywanych technologii – wyjaśnia Nick Chism, szef doradztwa dla sektora publicznego i infrastruktury na świecie w KMPG. O tym, że rola sektora bankowego ma znaczenie nie tylko dla gospodarki, ale także dla zwykłych obywateli świadczą ustalenia, które poczynili naukowcy z Centrum Mowat. Pracując nad raportem „Future state 2030“ prosili oni mieszkańców poszczególnych krajów o wskazanie pytania, które ci chcieliby zadać swojemu rządowi. W przypadku tematyki odnoszącej się do wyzwań gospodarczych respondenci najczęściej wpisywali w ankiecie: „Co robi rząd, aby zagwarantować bezpieczeństwo mojego banku?“. O tym czy uzyskali satysfakcjonującą odpowiedź wspomniany raport już jednak milczy.

Wizja banku 2030

  1. Globalizacja vs koncentracja na rynku macierzystym
  2. „Państwowy kapitalizm”
  3. Coraz bardziej intensywne przepływy finansowe między kontynentami
  4. Nowe rynki wschodzące
  5. Demografia: Coraz starsi, coraz bardziej zurbanizowani i coraz… bogatsi
  6. Bankowość detaliczna – bardziej spersonalizowana
  7. Płatności – nowe modele i nowe rynki
  8. Energetyka – potrzeba innowacji źródłem rozwoju sektora bankowego
Źródło: Raport „Budując bank roku 2030 i dalej”, EY
Poprzedni artykuł Krungthepmahanakhon Amonrattanakosin Mahintharayutthaya Mahadilokphop Noppharatratchathaniburirom Udomratchaniwetmahasathan Amonphimanawatansathit Sakkathattiyawitsanukamprasit Następny artykuł Zamykają oddziały banków

Podobne posty

Posadź drzewo… po śmierci

Jak mawiał Benjamin Franklin, tylko dwie rzeczy na świecie są pewne: śmierć i podatki. A skoro każdy z nas umrze, każdy dostanie też swoje miejsce na cmentarzu. Czy to znaczy, że miasta będą stopniowo zamieniać się w ogrodzone murami…

Czytaj więcej

Rynek, który leży prawie odłogiem

Siedem spośród dziesięciu podmiotów z sektora MSP kupuje polisy majątkowe. Zainteresowanie pozostałymi produktami jest wśród nich marginalne. Z jednej strony jest to wynik braku świadomości ubezpieczycieli odnośnie…

Czytaj więcej

TOP 6 upadłych magazynów

Kiedyś stanowiły jedno z podstawowych źródeł informacji, relaksu i określeń statusu społecznego. Zwinięte w rulon pod pachą pozycjonowały właściciela wysoko na drabinie atrakcyjności. Czasopisma znane, czytane i kolekcjonowane w…

Czytaj więcej