Krungthepmahanakhon Amonrattanakosin Mahintharayutthaya Mahadilokphop Noppharatratchathaniburirom Udomratchaniwetmahasathan Amonphimanawatansathit Sakkathattiyawitsanukamprasit

Wróć

To nie błąd! Tak brzmi pełna nazwa stolicy Tajlandii, która jest jednym wielkim turystycznym placem zabaw. Jest bardzo egzotycznie, jednak większość tubylców mówi po angielsku. Spożywanie niektórych potraw może powodować niepożądane skutki, ale pizzę znajdziemy na każdym rogu.

FOTO: LOLOSTOCK / THINKSTOCK

 

Na tym niezwykle osobliwym polu uciech bawią się turyści, podróżnicy, backpakersi spod każdej szerokości geograficznej. Przemierzając kraj od górzystej północy po usiane wyspami południe na wypożyczonych skuterach, popijając wodę kokosową ze świeżo zerwanego z palmy owocu, podziwiając wschody i zachody słońca, dokładają znaczącą cegiełkę (61 bilionów dolarów w 2015 r.) do budżetu państwa. Bangkok wyprzedził Londyn z 16 mln turystów w 2013 r. i 30 mln w 2015 r. Warto podkreślić, że 60-70 proc. z nich rozkochuje się w tajskim turkusie na tyle, by wrócić tam co najmniej raz. Pociągające są także wszelkie odmienności, które czasem mogą przyprawić o ból…

…języka

Rozwinięcie nazwy stolicy Tajlandii, tętniącego życiem i ogromną masą ludzką Bangkoku, składa się ze 169 znaków – Krungthepmahanakhon Amonrattanakosin Mahintharayutthaya Mahadilokphop Noppharatratchathaniburirom Udomratchaniwetmahasathan Amonphimanawatansathit Sakkathattiyawitsanukamprasit. Ta niezwykła nazwa oznacza: miasto aniołów, wieczny klejnot miasta, zdobycie miasta boga Indry, wielką stolicę świata obdarzoną dziewięcioma kamieniami szlachetnymi, szczęśliwe miasto z pałacem królewskim przypominającym niebiańską siedzibę, której króluje reinkarnacja Boga, miasto oddane przez Indrę, a zbudowane przez Vishnukam. Aż trudno uwierzyć, że Księga rekordów Guinnessa nie rozpoznaje Bangkoku jako miasta o najdłuższej nazwie na świecie, gdyż określenie to nie jest już powszechnie używane. Ciekawe dlaczego?

…głowy

Aż 95 proc. Tajów to buddyści, którzy w sposób szczególny kochają zwierzęta, wierząc, że człowiek może się odrodzić pod ich postacią w kolejnym wcieleniu. W Lopburi (około 150 km na północ od Bangkoku), zwanym „małpim miastem”, żyje populacja ponad 600 makaków, które okupują teren świątyni Prang Sam Yot. W każdą ostatnią niedzielę listopada odbywa się tutaj coroczny Monkey Buffet Festival. Nie lada uczta, podczas której mieszkańcy serwują makakom kiełbaski, lody, ciasteczka, owoce, warzywa i inne przysmaki. Przez dwa dni trwa święto na cześć Hanumana, boga małp – zwierzęta otrzymują wówczas ponad 3 tys. kg pożywienia. Mieszkańcy wierzą, że ten uczynek przyniesie im szczęście i dobrobyt. Małpom na pewno.

…mięśni

Typowy Taj jest znacznie mniejszy i szczuplejszy od standardowego Europejczyka. Bardzo dużo osób pracuje fizycznie, dlatego nietrudno o widok pięknie wyrzeźbionego tubylca ze skórą ogorzałą od słońca. Mogłoby się wydawać, że w tak dobrze przygotowanym ciele czai się sportowy duch. Niestety, Tajlandia zdobyła tylko siedem złotych medali we wszystkich igrzyskach od 1952 r. – trzy w podnoszeniu ciężarów i cztery na ringu bokserskim. Tacy mali, a tacy silni!

Poprzedni artykuł Cloud to technologia przyszłości [WIDEO] Następny artykuł 8 globalnych trendów w bankowości

Podobne posty

Posadź drzewo… po śmierci

Jak mawiał Benjamin Franklin, tylko dwie rzeczy na świecie są pewne: śmierć i podatki. A skoro każdy z nas umrze, każdy dostanie też swoje miejsce na cmentarzu. Czy to znaczy, że miasta będą stopniowo zamieniać się w ogrodzone murami…

Czytaj więcej

Rynek, który leży prawie odłogiem

Siedem spośród dziesięciu podmiotów z sektora MSP kupuje polisy majątkowe. Zainteresowanie pozostałymi produktami jest wśród nich marginalne. Z jednej strony jest to wynik braku świadomości ubezpieczycieli odnośnie…

Czytaj więcej

TOP 6 upadłych magazynów

Kiedyś stanowiły jedno z podstawowych źródeł informacji, relaksu i określeń statusu społecznego. Zwinięte w rulon pod pachą pozycjonowały właściciela wysoko na drabinie atrakcyjności. Czasopisma znane, czytane i kolekcjonowane w…

Czytaj więcej