ABC kierowcy przygotowanego na zimę

Wróć

W ubiegłym roku najwięcej wypadków drogowych zdarzyło się w październiku – blisko 10 proc. wszystkich tego typu zdarzeń. W tym miesiącu na drogach zginęło także najwięcej osób (318). Śliska nawierzchnia, częste opady, przymrozki, mgły ograniczające widoczność czy szybko zapadający zmrok – to zjawiska, które jesienią i zimą stanowią największe wyzwanie dla kierowców. Pogarszające się jesienią warunki pogodowe sprawiają, że jazda samochodem wymaga więcej ostrożności. Ryzyko wypadku zmniejszy również odpowiedni stan techniczny auta. Zmiana opon to nie jedyna rzecz, o którą warto zadbać przed zbliżającą się zimą. Tym bardziej że niskie temperatury, wilgoć i sól sypana na śliskich ulicach nie pozostają bez wpływu na kondycję samochodu.

Akumulator

Pierwsze mroźne poranki mogą dla wielu kierowców oznaczać problemy z uruchomieniem samochodu. Dlatego przed zimą należy sprawdzić napięcie w akumulatorze, poziom elektrolitu i efektywność ładowania akumulatora, żeby wyeliminować problemy z alternatorem. W starszych autach może być potrzebny także przegląd całej instalacji elektrycznej – oczyszczenie klem oraz kabli lub ich całkowita wymiana.

Hamulce

Przy prędkości 90 km/h droga hamowania na mokrym asfalcie jest prawie dwukrotnie dłuższa niż na suchym (70 m vs 42 m), z kolei na lodzie – pięciokrotnie (208 m). Na czas hamowania ma wpływ – poza pogodą – wiele czynników, także czas reakcji kierowcy, ale kluczowe są sprawne hamulce. Kierowcy powinni więc sprawdzić przed sezonem stan układu hamulcowego, tarcz, klocków, bębnów, amortyzatorów i przewodów. To także dobry moment na wymianę płynu hamulcowego.

Karoseria

To element samochodu, który nie ma istotnego znaczenia dla naszego bezpieczeństwa, jednak zadbanie o karoserię jesienią pozwoli lepiej ochronić auto przed skutkami zimy, np. solą lecącą spod kół innych użytkowników drogi. Po pierwsze, trzeba więc dokładnie umyć samochód i zawoskować karoserię, dzięki czemu lakier będzie lepiej zabezpieczony przed działaniem wilgoci czy soli. Choć pogoda temu nie sprzyja, eksperci radzą częste mycie i woskowanie auta również zimą, ale przy dodatnich temperaturach.

Klimatyzacja

Sprawny nawiew jest bardzo istotny w niskich temperaturach. Zła wentylacja i układ ogrzewania mogą powodować nadmierne parowanie szyb, co ogranicza naszą widoczność. To także dobra okazja, by wymienić filtr kabinowy ze względu na zagrożenia bakteriami i grzybami.

Olej silnikowy i płyny eksploatacyjne

Jeśli olej silnikowy w naszym samochodzie nie był dawno wymieniany, warto to zrobić przed zimą. Jego odpowiedni poziom jest kluczowy, bo w niskich temperaturach substancja smarująca gęstnieje, przez co jest gorzej rozprowadzana po elementach silnika. Trzeba także sprawdzić poziom płynu w chłodnicy – najlepiej go wymienić lub uzupełnić koncentratem, dzięki czemu nie zamarznie na mrozach. Ostatnim, ale bardzo istotnym elementem, jest regularne uzupełnianie zimowego płynu do spryskiwaczy.

Opony

Chociaż tłumy kierowców pojawiają się zwykle u mechaników i wulkanizatorów po pierwszych opadach śniegu, nie ma co zwlekać z wymianą opon na zimowe. Powinno się to zrobić wówczas, gdy temperatura spada poniżej 7 stopni Celsjusza w ciągu dnia. Trzeba też sprawdzić, czy stan opon zimowych nie stanowi dla nas większego zagrożenia niż jeżdżenie na letnich.

Wymiana opon na zimowe nie jest w Polsce obowiązkowa, ale w wielu państwach europejskich już tak. Zwolennicy takiego rozwiązania przyznają, że zwiększyłoby to bezpieczeństwo na drodze w jesiennych i zimowych miesiącach. Jak wynika z danych Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego, na mokrej nawierzchni, przy temperaturze 6 stopni Celsjusza samochód jadący z prędkością 80 km/h zatrzyma się o 7 metrów wcześniej, jeśli ma zimowe opony. Raport Komisji Europejskiej, przytaczany przez PZPO, wskazuje, że jazda na „zimówkach” zmniejsza ryzyko wypadku o 46 proc.

Oświetlenie

W ubiegłym roku Policja stwierdziła 108 usterek w samochodach, które brały udział w wypadkach. Najwięcej z nich, bo aż 48, dotyczyło braków w oświetleniu. Dla porównania zły stan opon wykryto w 26 przypadkach, a usterki układu hamulcowego – w 17. Trzeba pamiętać, że dobre oświetlenie gwarantuje nam widoczność na drodze. Dlatego należy sprawdzić, czy światła są dobrze ustawione i czy wszystkie działają, oraz wymienić żarówki w tych niedziałających. Na co dzień trzeba pamiętać, by odśnieżać nie tylko szyby, lecz również właśnie reflektory.

Ubezpieczenie

To nie jest element obowiązkowy tylko zimą, ale w warunkach zimowych może być częściej przydatny. Chodzi szczególnie o assistance motoryzacyjne, które zapewni wsparcie przy drobnych problemach, np. z uruchomieniem samochodu, jak i przy poważniejszych awariach czy wypadkach. Specjaliści pomogą na miejscu lub odholują samochód  do warsztatu, zapewniając przy tym pojazd zastępczy, hotel – jeśli awaria zdarzyła się daleko od domu, czy opiekę nad dziećmi, jeśli kierowca-rodzić wymaga wizyty w szpitalu.

Wycieraczki

Sprawne wycieraczki zagwarantują nam dobrą widoczność. Kierowcy powinni więc porządnie oczyścić gumowe pióro, a w razie stwierdzenia pęknięć i złego stanu, wymienić je na nowe.

Poprzedni artykuł Jak zmienił się rynek po 12 miesiącach obowiązywania IDD? [WIDEO] Następny artykuł Nie tylko programowanie, czyli jakie kompetencje będą przydatne w przyszłości [WIDEO]

Podobne posty

Posadź drzewo… po śmierci

Jak mawiał Benjamin Franklin, tylko dwie rzeczy na świecie są pewne: śmierć i podatki. A skoro każdy z nas umrze, każdy dostanie też swoje miejsce na cmentarzu. Czy to znaczy, że miasta będą stopniowo zamieniać się w ogrodzone murami…

Czytaj więcej

Rynek, który leży prawie odłogiem

Siedem spośród dziesięciu podmiotów z sektora MSP kupuje polisy majątkowe. Zainteresowanie pozostałymi produktami jest wśród nich marginalne. Z jednej strony jest to wynik braku świadomości ubezpieczycieli odnośnie…

Czytaj więcej

TOP 6 upadłych magazynów

Kiedyś stanowiły jedno z podstawowych źródeł informacji, relaksu i określeń statusu społecznego. Zwinięte w rulon pod pachą pozycjonowały właściciela wysoko na drabinie atrakcyjności. Czasopisma znane, czytane i kolekcjonowane w…

Czytaj więcej