Bombki na bananie, pikle na choince

Wróć

W Japonii na świąteczną kolację chodzi się do KFC, Słowacy rzucają puddingiem o ścianę, by zobaczyć w nim przyszłość, a w Afryce Południowej wigilijnym przysmakiem są smażone na głębokim tłuszczu gąsienice. Świat zadziwia różnorodnością bożonarodzeniowych tradycji.

FOTO: JOHN M. SCOTT / ISTOCKPHOTO

Nie trzeba daleko szukać – chowanie siana pod obrus rozłożony na świątecznym stole, by symbolicznie przypomnieć o ubóstwie, w jakim narodził się Jezus, wielu obcokrajowcom też mogłoby się wydać dziwne. Tym bardziej że w niektórych polskich domach do tej pory używa się siana, by przepowiedzieć małżeńską przyszłość niezamężnym pannom. Czym zadziwiają inne kraje?

 

Pikle w Niemczech

Podobnie jak w Polsce, także w Niemczech przed Bożym Narodzeniem w domach stroi się drzewka świąteczne najprzeróżniejszymi ozdobami. Są jednak błyskotki, które na niemieckiej ziemi mają szczególną moc – bombki przypominające kształtem pikle. Taką ozdobę zawiesza się na choince jako ostatnią, by ukryć ją jak najskrzętniej. Dzieci, które w wigilijny ranek najszybciej znajdą porcelanowe pikle, jako pierwsze mogą otworzyć prezenty lub, w zależności od rodzinnej tradycji, dostają specjalne upominki.

 

Palmy świąteczne w Indiach

Większość mieszkańców Indii wyznaje religię hinduistyczną w różnych jej odłamach, zaledwie niewielki ułamek jest wyznania chrześcijańskiego. Niewielki w przepełnionych ludźmi Indiach znaczy… 25 mln ludzi! To oni pod koniec grudnia obchodzą Boże Narodzenie na wzór chrześcijańskich braci i sióstr z innych części świata. A że na Półwyspie Indyjskim choinki w naturze nie występują, przystraja się te rośliny, w które kraj obfituje – na spalonych słońcem palmach i bananach zawiesza się bombki, łańcuchy, świecidełka, błyskotki. I pod tak przystrojonymi bożonarodzeniowymi „drzewkami” kładzie się świąteczne prezenty.

 

Sauna w Estonii

Sauna kojarzy się głównie z Finlandią, jako ojczyzną pierwszych kąpieli parowych. Jednak nie tylko w Skandynawii, ale także w bliskiej jej Estonii sauna zajmuje wyjątkowe miejsce w tradycji i kulturze kraju. Prawie każde domostwo ma swoją saunę, a popularne przysłowie głosi, że gdyby to w niej odbywały się wszelkie pertraktacje, większości wojen dałoby się uniknąć. Dawno temu Estowie wierzyli, że każda sauna ma swojego ducha opiekuńczego i to dla niego regularnie nagrzewa się jej wnętrze. Współcześni Estończycy nie odcinają się od tej tradycji i w świąteczny czas, przed pójściem na mszę do kościoła, całe rodziny wspólnie odbywają oczyszczające kąpiele parowe. Gdy człowiek obmywa swoje ciało, Bóg obmywa jego duszę.

 

Poczta w Kanadzie

Święty Mikołaj mieszka w Kanadzie – więc to tamtejsza poczta musi obsłużyć masę napisanych do niego listów. Każda przesyłka zaadresowana: „Święty Mikołaj, biegun północny” jest rozpoznawana i dostarczana do adresata. Rzesza wykwalifikowanych pomocników otwiera wszystkie listy, czyta i na każdy rzetelnie odpisuje. Na stronie internetowej kanadyjskiej poczty można przeczytać kilka wskazówek, jak napisać list, by dostać odpowiedź:

  • Choć Mikołaj wie, gdzie mieszkamy, niezbędny jest adres zwrotny.

  • Mikołaj lubi czytać o naszych pasjach, ulubionych czynnościach, czasie spędzonym z rodziną.

  • Bardzo podobają mu się wszelkie prace plastyczne i zdjęcia.

  • List musi zostać nadany do 14 grudnia (na terenie Kanady). 

Poprzedni artykuł Polacy gromadzą oszczędności aktywniej, ale głównie je przejadają [WIDEO] Następny artykuł "Bankowość otwiera się na osoby z niepełnosprawnością". A ubezpieczyciele nie [WIDEO]

Podobne posty

Posadź drzewo… po śmierci

Jak mawiał Benjamin Franklin, tylko dwie rzeczy na świecie są pewne: śmierć i podatki. A skoro każdy z nas umrze, każdy dostanie też swoje miejsce na cmentarzu. Czy to znaczy, że miasta będą stopniowo zamieniać się w ogrodzone murami…

Czytaj więcej

Rynek, który leży prawie odłogiem

Siedem spośród dziesięciu podmiotów z sektora MSP kupuje polisy majątkowe. Zainteresowanie pozostałymi produktami jest wśród nich marginalne. Z jednej strony jest to wynik braku świadomości ubezpieczycieli odnośnie…

Czytaj więcej

TOP 6 upadłych magazynów

Kiedyś stanowiły jedno z podstawowych źródeł informacji, relaksu i określeń statusu społecznego. Zwinięte w rulon pod pachą pozycjonowały właściciela wysoko na drabinie atrakcyjności. Czasopisma znane, czytane i kolekcjonowane w…

Czytaj więcej