Dlaczego „elektryki” potrzebują innego assistance?

Wróć

Po naszych drogach jeździ coraz więcej samochodów elektrycznych. Z doświadczeń bardziej rozwiniętych rynków, wynika, że posiadacze takich aut potrzebują innego assistance na drodze. Podstawową obawą jest wyładowanie baterii w ruchu miejskim lub w trasie np. w korku na autostradzie. „Elektryki” potrzebują też wyższego limitu kilometrów na holowanie auta po wypadku lub awarii oraz dłuższego okresu udostępnienia samochodu zastępczego.

Z tekstu dowiesz się:

  1. Jak rozwija się rynek samochodów elektrycznych?
  2. Jak działa assistance w przypadku wyładowania baterii w samochodzie elektrycznym?
  3. O czym warto pamiętać, wybierając assistance dla samochodu elektrycznego?
  4. Dlaczego posiadacze aut elektrycznych powinni zwrócić uwagę na zakres assistance domowego?

  

  1. Jak rozwija się rynek samochodów elektrycznych?

W Mondial Assistance z roku na rok odbieramy co raz więcej telefonów z prośbą o pomoc na drodze posiadaczom samochodów elektrycznych. Nie dziwi nas to, bo obserwujemy dynamiczny wzrost liczby takich aut na naszych drogach. Z najnowszych danych Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego wynika, że utrzymują się rekordowe wzrosty liczby rejestracji nowych samochodów osobowych wyłącznie elektrycznych (tzw. BEV – Battery Electric Vechicle ). W okresie od stycznia do końca sierpnia 2022 r. ich liczba wzrosła o ponad 97% w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego. Jest ich więc obecnie około 26 tys. Z drugiej strony, to oznacza, że w ciągu ostatnich trzech lat ich liczba wzrosła sześciokrotnie! Na koniec sierpnia 2019 r. liczba rejestracji nowych „elektryków” wynosiła 4178. Mimo tak dużych wzrostów sprzedaży udział samochodów wyłącznie elektrycznych w rynku jest nadal śladowy, jeśli weźmiemy pod uwagę, że po polskich drogach jeździ około 19,3 mln aut.

  1. Jak działa assistance w przypadku wyładowania baterii w samochodzie elektrycznym?

Ze względu na wciąż małe znaczenie samochodów elektrycznych, nie ma na naszym rynku odrębnych warunków ubezpieczeń assistance. Oczywiście nie zostawiamy posiadaczy samochodów elektrycznych bez pomocy. Choć świadczymy ją w oparciu o tradycyjne warunki ubezpieczenia, to jednak nasze procedury uwzględniają fakt, że posiadacze tego typu aut potrzebują innego serwisu niż jeżdżący samochodami z napędem spalinowym.

Podstawową różnicą jest sposób interwencji w razie braku paliwa, a w przypadku aut eklektycznych – wyczerpania się baterii.

W przypadku samochodów spalinowych to proste: pomoc drogowa przysłana przez firmę assistance dostarcza paliwo, w ilości wystarczającej do dojechania do najbliższej stacji.

Jak to działa przy samochodach elektrycznych? Na miejsce przyjeżdża laweta, która zbiera samochód do stacji ładowania. Dzięki aplikacji lokalizującej wolne ładowarki nie trzeba czekać w kolejce. Dodatkowo umowa między Mondial Assistance a największą siecią ładowarek w Polsce, pozwala zdalnie pokryć koszty ładowania.

Dlaczego nie praktykuje się doładowania mobilnymi ładowarkami? Niestety na dziś mają one małą pojemność i ładują powoli. Z naszych doświadczeń jako Mondial Assistance wynika, że 40 minut ładowania na miejscu zdarzenia pozwoli na przejechanie raptem kilkudziesięciu kilometrów. Kierowca i tak musiałby naładować baterię w ładowarce stacjonarnej. Przewiezienie samochodu od razu do stacji ładowania i naładowanie jej „do pełna”, trwa nawet godzinę krócej.

Dlatego w takiej sytuacji na miejsce przyjeżdża laweta, która zbiera samochód do stacji ładowania. Tu pojawia się kolejne wyzwanie: dostępność ładowarek elektrycznych. Z danych Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych wynika, że na koniec lipca 2022 r. było 4431 punktów ładowania dostępnych w ramach 2293 stacji. Problem w tym, że tylko 29% z nich to szybkie stacje ładowania prądem stałym (DC), a reszta to wolne ładowarki prądu przemiennego (AC). Dlatego, choć liczba dostępnych ładowarek rośnie, to zdarza się przed takimi punktami zobaczyć kolejki. Dzięki specjalnym aplikacjom mamy możliwość lokalizowania najbliższych stacji, które w danym momencie są dostępne dla naszych klientów.

  1. O czym warto pamiętać, wybierając assistance dla samochodu elektrycznego?

Z naszych obserwacji jako Mondial Assistance na bardziej rozwiniętych pod względem liczby aut elektrycznych rynkach np. niemieckim czy norweskim, wynika jeszcze kilka wniosków istotnych dla posiadaczy takich samochodów.

Z jednej strony psują się one rzadziej niż samochody z tradycyjnym napędem. Z drugiej, poziom skomplikowania tych aut sprawia, że ciężko je usprawnić na drodze ekspertom nawet przysłanym przez firmę assistance. Trzeba je więc holować do specjalistycznego warsztatu, a to może oznaczać większą odległość. Tam z kolei naprawa trwa przeciętnie dłużej niż w przypadku tradycyjnych aut. Potwierdzają to też analizy firmy konsultingowej McKinsey&Company z rynku brytyjskiego. Wynika z nich, że wysokość kosztów naprawy „elektryków” jest o 32% wyższa niż aut z tradycyjnym napędem o podobnej wartości i wieku. Naprawa trwa z kolei przeciętnie o 14% dłużej, ze względu na większe skomplikowanie i ograniczoną liczebność warsztatów posiadających odpowiednie umiejętności.

Dlatego wybierając assistance dla samochodu elektrycznego, warto zwrócić uwagę na dwa elementy. Po pierwsze, warto zapewnić sobie wyższe niż zwykle limity odległości holowania samochodu po awarii lub wypadku. Po drugie, warto wybierać pakiety przewidujące dłuższy okres, na jaki będzie udostępniany samochód zastępczy w takich sytuacjach.

O tych samych elementach powinni pamiętać również klienci indywidualni kupujący takie ubezpieczenie nie tylko dla samochodów wyłącznie elektrycznych, ale też samochodów hybrydowych i tych z możliwością ładowania (plug-in).

Koszty naprawy takich samochodów po wypadku są bardzo wysokie. Dlatego łatwiej tu o przekroczenie progu ekonomicznej opłacalności naprawy i orzeczenie tzw. szkody całkowitej. Dlatego ważne jest, żeby mieć assistance, które zapewni dostęp do samochodu zastępczego na możliwie długi okres, który pozwoli nam kupić nowe auto.

  1. Dlaczego posiadacze aut elektrycznych powinni zwrócić uwagę na zakres assistance domowego?

Posiadacze samochodów elektrycznych powinni też zwrócić uwagę na zakres swojego… assistance domowego. Dlaczego? Bo można w nim znaleźć usługę serwisu w razie awarii tzw. wall boxa, czyli domowej instalacji do ładowania samochodu elektrycznego. Można się spodziewać, że wraz z rosnącą popularnością takich aut element ubezpieczenia ładowarki domowej znajdzie się w zakresie assistance samochodowego. Na razie jednak zawierając umowę ubezpieczenia domu, warto zwrócić uwagę, czy ten element znajduje się w umowie ubezpieczenia.

Polecamy też materiał video na ten temat: 

Poprzedni artykuł Ubezpieczenie turystyczne - sprawdź kiedy otrzymasz zwrot kosztów za rezygnację i skrócenie wyjazdu Następny artykuł Bezgotówkowa likwidacja szkody pomoże sprawnie przeprowadzić remont i pokryje jego koszty

Podobne posty

Posadź drzewo… po śmierci

Jak mawiał Benjamin Franklin, tylko dwie rzeczy na świecie są pewne: śmierć i podatki. A skoro każdy z nas umrze, każdy dostanie też swoje miejsce na cmentarzu. Czy to znaczy, że miasta będą stopniowo zamieniać się w ogrodzone murami…

Czytaj więcej

Rynek, który leży prawie odłogiem

Siedem spośród dziesięciu podmiotów z sektora MSP kupuje polisy majątkowe. Zainteresowanie pozostałymi produktami jest wśród nich marginalne. Z jednej strony jest to wynik braku świadomości ubezpieczycieli odnośnie…

Czytaj więcej

TOP 6 upadłych magazynów

Kiedyś stanowiły jedno z podstawowych źródeł informacji, relaksu i określeń statusu społecznego. Zwinięte w rulon pod pachą pozycjonowały właściciela wysoko na drabinie atrakcyjności. Czasopisma znane, czytane i kolekcjonowane w…

Czytaj więcej