Polacy narzekają na wysokie ceny ubezpieczeń AC

Wróć

W ostatnich kwartałach ceny polis komunikacyjnych pozostają stabilne, ale mimo to kierowcy uważają je za zbyt drogie, zwłaszcza autocasco. Jak podkreślają eksperci CUK Ubezpieczenia, który zbadał opinie Polaków na ten temat, jednym z głównych powodów tej sytuacji jest to, że na krajowych drogach dominują starsze auta. 70 proc. badanych zadeklarowało, że ich samochodów ma ponad 10 lat, a takie egzemplarze ubezpieczyć jest trudno i wiąże się to ze sporym wydatkiem. Wysokie w opinii klientów koszty powodują, że dużą popularnością cieszy się rozkładanie płatności na raty, lecz także częstsze zmienianie ubezpieczyciela.

Cena ubezpieczenia jest kluczowym czynnikiem przy wyborze polisy odpowiedzialności cywilnej. Deklaruje tak dwie trzecie badanych przez CUK Ubezpieczenia („Polacy o ubezpieczeniach 2019”). Z barometru cenowego Ubea.pl wynika, że w październiku, podobnie jak w poprzednich kilku miesiącach, średnia stawka jest na poziomie ok. 90 proc. kwoty notowanej w styczniu br. Nic nie zapowiada tego, żeby na rynek miały wrócić notowane przed 2-3 laty 50-proc. podwyżki. Jednak konieczność zakupu polisy często bywa bólem głowy dla kierowcy.

Dlatego coraz więcej osób rozkłada płatność na raty. Z takiej możliwości skorzystała już ponad połowa kierowców. Nawet jeśli klienci nie wybierają ubezpieczenia na podstawie tego, czy jest opcja płatności ratalnej (na to kryterium wskazało najmniej respondentów, podobnie jak na renomę towarzystwa ubezpieczeniowe), to jeśli taka możliwość istnieje przy wybranej polisie, chętnie z niej korzystają.

Szukając niższych cen, ubezpieczeni coraz częściej zmieniają towarzystwo, w którym kupują polisę. 90 proc. badanych przez CUK wskazało, że co najmniej raz zmienili ubezpieczyciela. Mniej więcej co trzeci przyznał, że zrobił to ponad pięciokrotnie. Innym sposobem na redukcję tego kosztu jest szukanie różnego typu promocji i zniżek u ubezpieczycieli. Klienci często wybierają również zakupy w multiagencjach – ok. 60 proc. kupuje tam OC i AC, bo dzięki porównaniu wielu ofert mają okazję wybrać tę najbardziej atrakcyjną cenowo.

Mało popularne AC

Przy wyborze nieobowiązkowego autocasco również cena odgrywa największą rolę, a często stanowi powód rezygnacji z zakupu tego ubezpieczenia. Bez względu na status majątkowy ankietowani określili polisy AC jako zbyt drogie. Zwykle to właściciele nowych aut decydowali się na ich zakup. Im starszy samochód, tym skłonność do wykupienia dodatkowego ubezpieczenia maleje. Mniejsza jest także skłonność ubezpieczycieli do ubezpieczania takiej floty. Zważywszy na to, że na polskich drogach dominują kilkunastoletnie auta (tylko 13 proc. badanych zadeklarowało, że jeździ autem młodszym niż 5 lat), nie powinien dziwić fakt, że AC nie cieszy się w Polsce ogromną popularnością.

– Posiadanie polisy AC zadeklarowało zaledwie 32 proc. badanych. Wśród posiadaczy autocasco 55 proc. nigdy nie musiało korzystać z likwidacji szkody z polisy AC. W przypadku respondentów, którzy mieli już do czynienia z tym procesem, większość doznała szkody w skutek czyjejś winy. Niektórzy badani przyznają się jednak, że likwidacja dotyczyła usterki, która powstała w wyniku ich działań – komentuje Maciej Kuczwalski, ekspert multiagencji CUK Ubezpieczenia.

Uszkodzenia, które nie powstały z winy badanych, stanowią 59 proc. wszystkich szkód. Te, w których oni zawinili, znalazły się jako druga najczęściej likwidowana szkoda (39 proc.). AC przydawało się także w przypadku kradzieży (9 proc.) oraz uszkodzeń powstałych w wyniku różnych zjawisk pogodowych (7 proc.).

Ok. 60 proc. badanych kupiło swoją polisę OC w oddziale multiagencji. Podobnie sytuacja wygląda w AC. Drugim najpopularniejszym kanałem zakupu ubezpieczeń komunikacyjnych był samodzielny agent, a następnie – siedziba ubezpieczyciela.

Poprzedni artykuł Będą nowe mechanizmy chroniące konsumentów na rynku finansowym? [WIDEO] Następny artykuł Jak zmienił się rynek po 12 miesiącach obowiązywania IDD? [WIDEO]

Podobne posty

Posadź drzewo… po śmierci

Jak mawiał Benjamin Franklin, tylko dwie rzeczy na świecie są pewne: śmierć i podatki. A skoro każdy z nas umrze, każdy dostanie też swoje miejsce na cmentarzu. Czy to znaczy, że miasta będą stopniowo zamieniać się w ogrodzone murami…

Czytaj więcej

Rynek, który leży prawie odłogiem

Siedem spośród dziesięciu podmiotów z sektora MSP kupuje polisy majątkowe. Zainteresowanie pozostałymi produktami jest wśród nich marginalne. Z jednej strony jest to wynik braku świadomości ubezpieczycieli odnośnie…

Czytaj więcej

TOP 6 upadłych magazynów

Kiedyś stanowiły jedno z podstawowych źródeł informacji, relaksu i określeń statusu społecznego. Zwinięte w rulon pod pachą pozycjonowały właściciela wysoko na drabinie atrakcyjności. Czasopisma znane, czytane i kolekcjonowane w…

Czytaj więcej