Dobre perspektywy przed bancassurance [WIDEO]

Wróć

Regulacje i ich wpływ na sektor bankowy były jednym z głównych tematów Forum Bankowego 2017, które odbyło się 15 marca w Warszawie. Segmentem, w którym ten wpływ widać bardzo wyraźnie, jest bancassurance.

Wdrożona dwa lata temu Rekomendacja U i obowiązujące od ubiegłego roku wytyczne KNF dotyczące zarządzania produktem i badania adekwatności produktu wpłynęły na współpracę banków i ubezpieczycieli. Celem regulatora było przede wszystkim zwiększenie ochrony klienta i transparentności rynku oraz wyeliminowanie konfliktu interesów w sytuacji, gdy bank jest jednocześnie ubezpieczającym i pośrednikiem. Pod wpływem nowych regulacji zmienił się model sprzedaży produktów ubezpieczeniowych w bankach, banki odeszły od modelu grupowego na rzecz sprzedaży agencyjnej, a niektóre instytucje ograniczyły ofertę ubezpieczeń z elementem inwestycyjnym.

Bancassurance od dłuższego czasu notuje wprawdzie spadek składki, jednak ma przed sobą dobre perspektywy. Zdaniem ekspertów rola banków w sprzedaży ubezpieczeń będzie rosła, podobnie jak zainteresowanie klientów tego typu produktami.

Po okresie burzliwych dyskusji o bancassurance znajdziemy wspólnie z firmami ubezpieczeniowymi najlepsze sposoby świadczenia usług. Do tego potrzebna jest jednak wielka edukacja klientów, bo oni często potrzebują takich usług łączonych, ale nie zawsze rozumieją ich istotę – podkreślił podczas Forum Bankowego Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich, organizatora wydarzenia.

 

Teraz powinniśmy zbierać plony tej pracy, która została wykonana przez ostatnie lata. Wierzymy, że przed segmentem bancassurance świt, a nie zmierzch. Zarówno banki, jak i ubezpieczyciele chcą stawiać na ten kanał dystrybucji. Jeśli tylko nie przeregulujemy tego rynku, nie wprowadzimy zbyt dużo przepisów ograniczających sprzedaż ubezpieczeń w kanale bankowym, niewątpliwie będzie się on rozwijał – mówi Piotr Ruszowski, dyrektor sprzedaży i marketingu Mondial Assistance, partnera Forum Bankowego 2017.

 

W kraju takim jak nasz, gdzie rośnie zamożność społeczeństwa, będzie rosło również zapotrzebowanie na ubezpieczenia oraz na produkty ubezpieczeniowe, które mają charakter inwestycyjny i będą zapewniały społeczeństwu długoterminowe bezpieczeństwo finansowe, np. w przypadku emerytur – prognozuje Krzysztof Kalicki, prezes zarządu Deutsche Bank Polska.

 

Banki współpracują blisko z ubezpieczycielami. Większość usług jest realizowana zdalnie. To ważna inicjatywa po to, by coraz więcej klientów mogło się samych obsłużyć, koszty pracy były odpowiednie i ryzyko było analizowane na podstawie danych, jakie banki i inne firmy zbierają, czyli wykorzystanie big data. To jest ważny obszar zaangażowania FinTechów – mówi Zbigniew Derdziuk, doradca zarządu mBank.

Poprzedni artykuł Nowe zasady w ubezpieczeniach sprzętu elektronicznego. Branża wprowadza dobre praktyki Następny artykuł Branża finansowa w reklamach: mniejsze budżety i nowe zasady

Podobne posty

Posadź drzewo… po śmierci

Jak mawiał Benjamin Franklin, tylko dwie rzeczy na świecie są pewne: śmierć i podatki. A skoro każdy z nas umrze, każdy dostanie też swoje miejsce na cmentarzu. Czy to znaczy, że miasta będą stopniowo zamieniać się w ogrodzone murami…

Czytaj więcej

Rynek, który leży prawie odłogiem

Siedem spośród dziesięciu podmiotów z sektora MSP kupuje polisy majątkowe. Zainteresowanie pozostałymi produktami jest wśród nich marginalne. Z jednej strony jest to wynik braku świadomości ubezpieczycieli odnośnie…

Czytaj więcej

TOP 6 upadłych magazynów

Kiedyś stanowiły jedno z podstawowych źródeł informacji, relaksu i określeń statusu społecznego. Zwinięte w rulon pod pachą pozycjonowały właściciela wysoko na drabinie atrakcyjności. Czasopisma znane, czytane i kolekcjonowane w…

Czytaj więcej