Kompleksowa usługa likwidacji szkody w praktyce

Wróć

Komisja Nadzoru Finansowego ogłosiła rekomendacje dotyczące likwidacji szkód, w sytuacji, w której poszkodowany kierowca będzie korzystał z OC komunikacyjnego sprawcy wypadku. Mają być stosowane przez zakłady ubezpieczeń nie później niż od 1 listopada 2022 r. Nowością jest rekomendacja 16, wprowadzająca tzw. kompleksową usługę likwidacji szkody. Co to oznacza w praktyce? Jak może wyglądać postępowanie po wypadku?

Krok 1

Poszkodowany i sprawca spisują tzw. oświadczenie o wypadku. Jego wzór jest przez większość towarzystw przekazywany przy zawarciu umowy. Na polisie jest też zwykle kontakt do centrum operacyjnego ubezpieczyciela sprawcy.

Krok 2

Poszkodowany kontaktuje się z centrum operacyjnym ubezpieczyciela sprawcy. Zgłasza, że potrzebuje pomocy, bo ze względu na uszkodzenia nie można jeździć autem. Informuje czy potrzebny jest mu samochód zastępczy.

Krok 3

Na miejsce stłuczki przyjeżdża laweta z samochodem zastępczym. Przedstawiciel ubezpieczyciela robi zdjęcia uszkodzeń, potrzebnych dokumentów, oświadczeń. To wszystko od razu wysyła do zakładu ubezpieczeń. Poszkodowany może zadeklarować, że chce, by ubezpieczyciel wybrał warsztat i skoordynował proces naprawy. Auto zastępcze zostaje do dyspozycji poszkodowanego kierowcy, a uszkodzone auto zabierane jest na lawecie.

Krok 4

Po zakończonej naprawie ubezpieczyciel kontaktuje się z poszkodowanym, żeby uzgodnić miejsce i sposób zwrotu samochodu zastępczego i odbioru naprawionego pojazdu. W praktyce może to być np. warsztat, w którym odbywała się naprawa. Możliwe będzie też odstawienie naprawionego auta pod dom i zabranie samochodu zastępczego.

Jakie są zalety takiego rozwiązania?

Poszkodowany właściciel pojazdu jest obsługiwany, w zakresie jaki dziś zapewnia bardzo rozbudowany pakiet assistance dla ubezpieczenia Auto Casco.

Mniejsze jest ryzyko sporów co do kosztów naprawy czy wysokości odszkodowania. Ubezpieczyciel pomaga klientowi w spornych kwestiach w relacji z warsztatem naprawczym.

Proces likwidacji szkody jest krótszy, bo może się zacząć już na miejscu wypadku. Firma assistance nie tylko organizuje lawetę i podstawia samochód zastępczy, ale też dokumentuje uszkodzenia i kompletuje niezbędne dokumenty.

Ubezpieczyciel od samego początku ma pieczę nad całym procesem – od momentu zgłoszenia szkody na drodze, po odbiór naprawionego samochodu.

Poprzedni artykuł Jak ubezpieczenie turystyczne chroni przed Omikronem? Następny artykuł Naprawa zamiast odszkodowania – czy takie rozwiązanie jest możliwe?

Podobne posty

Posadź drzewo… po śmierci

Jak mawiał Benjamin Franklin, tylko dwie rzeczy na świecie są pewne: śmierć i podatki. A skoro każdy z nas umrze, każdy dostanie też swoje miejsce na cmentarzu. Czy to znaczy, że miasta będą stopniowo zamieniać się w ogrodzone murami…

Czytaj więcej

Rynek, który leży prawie odłogiem

Siedem spośród dziesięciu podmiotów z sektora MSP kupuje polisy majątkowe. Zainteresowanie pozostałymi produktami jest wśród nich marginalne. Z jednej strony jest to wynik braku świadomości ubezpieczycieli odnośnie…

Czytaj więcej

TOP 6 upadłych magazynów

Kiedyś stanowiły jedno z podstawowych źródeł informacji, relaksu i określeń statusu społecznego. Zwinięte w rulon pod pachą pozycjonowały właściciela wysoko na drabinie atrakcyjności. Czasopisma znane, czytane i kolekcjonowane w…

Czytaj więcej