Kompleksowa usługa likwidacji szkody w praktyce
WróćKomisja Nadzoru Finansowego ogłosiła rekomendacje dotyczące likwidacji szkód, w sytuacji, w której poszkodowany kierowca będzie korzystał z OC komunikacyjnego sprawcy wypadku. Mają być stosowane przez zakłady ubezpieczeń nie później niż od 1 listopada 2022 r. Nowością jest rekomendacja 16, wprowadzająca tzw. kompleksową usługę likwidacji szkody. Co to oznacza w praktyce? Jak może wyglądać postępowanie po wypadku?
Krok 1
Poszkodowany i sprawca spisują tzw. oświadczenie o wypadku. Jego wzór jest przez większość towarzystw przekazywany przy zawarciu umowy. Na polisie jest też zwykle kontakt do centrum operacyjnego ubezpieczyciela sprawcy.
Krok 2
Poszkodowany kontaktuje się z centrum operacyjnym ubezpieczyciela sprawcy. Zgłasza, że potrzebuje pomocy, bo ze względu na uszkodzenia nie można jeździć autem. Informuje czy potrzebny jest mu samochód zastępczy.
Krok 3
Na miejsce stłuczki przyjeżdża laweta z samochodem zastępczym. Przedstawiciel ubezpieczyciela robi zdjęcia uszkodzeń, potrzebnych dokumentów, oświadczeń. To wszystko od razu wysyła do zakładu ubezpieczeń. Poszkodowany może zadeklarować, że chce, by ubezpieczyciel wybrał warsztat i skoordynował proces naprawy. Auto zastępcze zostaje do dyspozycji poszkodowanego kierowcy, a uszkodzone auto zabierane jest na lawecie.
Krok 4
Po zakończonej naprawie ubezpieczyciel kontaktuje się z poszkodowanym, żeby uzgodnić miejsce i sposób zwrotu samochodu zastępczego i odbioru naprawionego pojazdu. W praktyce może to być np. warsztat, w którym odbywała się naprawa. Możliwe będzie też odstawienie naprawionego auta pod dom i zabranie samochodu zastępczego.
Jakie są zalety takiego rozwiązania?
Poszkodowany właściciel pojazdu jest obsługiwany, w zakresie jaki dziś zapewnia bardzo rozbudowany pakiet assistance dla ubezpieczenia Auto Casco.
Mniejsze jest ryzyko sporów co do kosztów naprawy czy wysokości odszkodowania. Ubezpieczyciel pomaga klientowi w spornych kwestiach w relacji z warsztatem naprawczym.
Proces likwidacji szkody jest krótszy, bo może się zacząć już na miejscu wypadku. Firma assistance nie tylko organizuje lawetę i podstawia samochód zastępczy, ale też dokumentuje uszkodzenia i kompletuje niezbędne dokumenty.
Ubezpieczyciel od samego początku ma pieczę nad całym procesem – od momentu zgłoszenia szkody na drodze, po odbiór naprawionego samochodu.