Naprawa zamiast odszkodowania – czy takie rozwiązanie jest możliwe?

Wróć

W marcu 2022 r. Mondial Assistance dokonał akwizycji firmy Fachmistrz. Dzięki temu przejęciu, lider usług pomocowych w Polsce wprowadził na rynek nowe możliwości, które odpowiadają na potrzeby klientów: naprawa zamiast odszkodowania.

Z tego materiału dowiesz się:

 • Czy można oczekiwać od ubezpieczyciela naprawy szkód zamiast wypłaty odszkodowania;
 • Czym jest nowe rozwiązanie: naprawa zamiast odszkodowania;
 • W jakim zakresie będzie można skorzystać z naprawy zamiast odszkodowania;
 • Dlaczego warto skorzystać z opcji naprawy;
 • Kiedy osoby ubezpieczone będą mogły skorzystać z naprawy oferowanej przez Mondial Assistance.

Z najnowszych badań przeprowadzonych przez IPSOS na zlecenie Mondial Assistance wynika, że aż 83% Polaków chciałoby, by ubezpieczyciel oprócz wypłaty odszkodowania w awaryjnej sytuacji, zorganizował również adekwatną pomoc. Odpowiedzią na takie potrzeby rynku są rozwiązania assistance, które bardzo często są oferowane na przykład w polisach ubezpieczeniowych mieszkań.

W marcu 2022 r. jako rynkowy lider usług pomocowych dokonaliśmy akwizycji firmy Fachmistrz. Dotychczas Fachmistrz specjalizował się w likwidacji szkód majątkowych m.in. po pożarach lub zalaniach mieszkań. Firma ma rozbudowaną ogólnopolską sieć fachowców zajmujących się remontami nieruchomości i drobnymi naprawami. Włączenie Fachmistrza do Mondial Assistance oznacza pełne połączenie wypracowanych kompetencji, a co za tym idzie – rozszerzenie oferty home assistance o usługi remontowe związane z kompleksową likwidacją małych i dużych szkód mieszkaniowych.

Czy można oczekiwać od ubezpieczyciela naprawy szkód zamiast wypłaty odszkodowania?

Zupełnie nieprzewidziana awaria pralki może poskutkować kompletnie zalaną łazienką. Co więcej - pęknięcie rury może nawet doprowadzić do doszczętnie zniszczonego mieszkania – podobnie zresztą jak pożar w wyniku zwarcia instalacji energii elektrycznej czy innego nieszczęśliwego zdarzenia. Polacy doskonale to wiedzą i z dużą świadomością ubezpieczają swoje mieszkania, domy i inne nieruchomości od nieprzewidzianych wypadków.

Jednak jak pokazują badania – już 83% Polaków oczekuje od ubezpieczyciela nie tylko wypłaty odszkodowania, ale też udzielenia realnej, adekwatnej pomocy. Zatem w przypadku zalania czy też po pożarze osoby poszkodowane oczekują wsparcia specjalistów, którzy pomogą uporać się z ewentualnymi przyczynami oraz skutkami zdarzenia.

Obecnie w ramach popularnych pakietów assistance osoby ubezpieczone mogą liczyć na doraźną pomoc przy codziennych awariach typu cieknący kran, zepsuty zamek czy stłuczone okno. Wśród dostępnych specjalistów są hydraulicy, elektrycy, ślusarze, szklarze. A co więcej, osoby poszkodowane mogą liczyć na tymczasowy lokal zastępczy czy też wsparcie w organizacji miejsca, w którym można przechowywać rzeczy.

Czym jest nowe rozwiązanie: naprawa zamiast odszkodowania?

W efekcie przejęcia przez Mondial Assistance firmy Fachmistrz można spodziewać się, że wkrótce pakiety assistance dostępne na rynku zostaną rozszerzone o pomoc w organizacji kompletnego remontu po pożarze, zalaniu i innych szkodach. Zadaniem takiego remontu jest przede wszystkim naprawienie wszelkich szkód, które nastąpiły w wyniku przykrego zdarzenia, przywrócenie nieruchomości do stanu sprzed szkody i umożliwienie powrotu mieszkańcom do domu..

To jednak nie wszystko, czego będą mogły oczekiwać osoby zakupujące taki rodzaj ubezpieczenia. Oprócz wskazanych elementów usługodawcy Mondial Assistance dokonają oględzin poszkodowanego miejsca oraz pomogą w udokumentowaniu zniszczeń. Właściciel nieruchomości będzie mógł liczyć także na wycenę kosztów naprawy. Ponadto w umówionym od razu terminie, zostanie przysłana ekipa fachowców, która pomoże w naprawie szkód, zakupie wymaganych materiałów remontowych i skoordynuje całe przedsięwzięcie. Ubezpieczyciel w pełni zapewni również gwarancję jakości wykonanych prac i pokrycie kosztów remontu.

W jakim zakresie będzie można skorzystać z naprawy zamiast odszkodowania?

Najważniejszym elementem, na który pragniemy zwrócić uwagę, to fakt, że proponowana przez nas opcja będzie dotyczyła remontów lokali – w tym mieszkań i domów, które zostały zniszczone w wyniku nagłych, niespodziewanych awarii – w tym zalania lub pożaru. Zakres, który może obejmować tego typu naprawy, jest dość szeroki:

 • Naprawa awarii – przyczyn awarii;
 • Oględziny lokalu;
 • Pomoc w udokumentowaniu szkód;
 • Wycena kosztów naprawy;
 • Wsparcie w zakupie niezbędnych materiałów;
 • Zapewnienie ekipy wykwalifikowanych fachowców;
 • Przywrócenie lokalu do stanu używalności – likwidacja skutków awarii;
 • Pokrycie kosztów remontu.

Wszystkie te elementy pozwolą na kompleksową naprawę wszystkich części lokalu, które zostały zniszczone w wyniku nieszczęśliwego wypadku. Kompetencja ekipy remontowej oraz gwarancja wysokiej jakości usług są zapewnieniem z naszej strony, że wszystkie podjęte działania umożliwią szybki powrót do mieszkania.

Dlaczego warto będzie skorzystać z opcji naprawy?

Jeśli kiedykolwiek poszukiwałeś sprawdzonego, zaufanego fachowca do remontu lub naprawy, to z pewnością wiesz, że zadanie to wcale do prostych nie należy. Obecnie branża remontowa boryka się z dużymi niedoborami kadrowymi, co przekłada się na m.in.:

 • Wysokie i coraz wyższe ceny usług;
 • Długie terminy oczekiwania na fachowców;
 • Niską jakość wykonywanych usług, powierzchowność;
 • Niedotrzymywanie zakładanych terminów
 • Często konieczność koordynacji pracy kilku fachowców lub ekip remontowych.

Niestety trzeba też pamiętać, że inną kwestią jest poszukiwanie specjalistów do zaplanowanego remontu lub odświeżenia mieszkania, a zupełnie inną poszukiwania fachowców do remontu po zalaniu lub pożarze. Przywrócenie lokalu do stanu używalności po zalaniu lub pożarze z pewnością wymaga odpowiedniej wiedzy, doświadczenia i kompetencji w usuwaniu skutków zdarzeń, zatem krąg specjalistów mogących wykonywać takie usługi, znacznie się zawęża. Ponadto w wielu takich przypadkach konieczne jest podjęcie działań niemalże natychmiast lub możliwie jak najszybciej, by zniwelować ryzyko pojawienia się kolejnych szkód np. pleśni.

Opcja naprawy szkód będzie gwarancją udzieloną przez ubezpieczyciela, że ekipa remontowa, która zostanie oddelegowana do remontu, jest w pełni kompetentna i doskonale poradzi sobie z danym problemem. Zniknie również kwestia konieczności poszukiwania fachowców. Właściciel lokalu nie będzie musiał obawiać się długich terminów oczekiwania czy horrendalnych kosztów świadczonych usług. To zdecydowanie duże odciążenie w tak kryzysowej sytuacji, które z pewnością zapewni duży komfort psychiczny poszkodowanym.

Kiedy osoby ubezpieczone mogą skorzystać z naprawy oferowanej przez Mondial Assistance?

W ramach usług assistance świadczonych przez Mondial Assistance skorzystanie z opcji naprawy szkód wyrządzonych w wyniku zalania lub pożaru będzie możliwe, jeśli polisa ubezpieczeniowa obejmuje tego rodzaju wsparcie. Będzie to opcja oferowana w zamian za wypłatę odszkodowania w określonych zapisami polisy sytuacjach.

Niewątpliwie opcja remontu dla wielu klientów i w wielu różnych sytuacjach będzie bardzo wygodną, a tym samym atrakcyjną  możliwością, z której warto skorzystać. To zupełnie nowa usługa, będąca rozszerzeniem dotychczas obecnych na rynku pakietów assistance. To nasza odpowiedź na obserwowane zapotrzebowanie i oczekiwania naszych klientów, którzy bardzo często w najmniej oczekiwanym momencie, zderzyli się z koniecznością remontu.

W obecnej sytuacji dużego popytu na usługi remontowo-budowlane pieniądze nie są wystarczającym rozwiązaniem, bo często znacznie większym wyzwaniem jest znalezienie odpowiednich fachowców. Oferta, którą przygotowujemy w Mondial Assistance to przede wszystkim „święty spokój” oznaczający jak najmniejsze zaangażowanie i zdjęcie z poszkodowanych dużego ciężaru i odpowiedzialności w poszukiwaniu rzetelnej ekipy remontowej.

O nowej jakości usług pomocowych również w poniższym video!

Poprzedni artykuł Kompleksowa usługa likwidacji szkody w praktyce Następny artykuł Ubezpieczenie hulajnogi i roweru? Sprawdź, dlaczego robią to Polacy.

Podobne posty

Posadź drzewo… po śmierci

Jak mawiał Benjamin Franklin, tylko dwie rzeczy na świecie są pewne: śmierć i podatki. A skoro każdy z nas umrze, każdy dostanie też swoje miejsce na cmentarzu. Czy to znaczy, że miasta będą stopniowo zamieniać się w ogrodzone murami…

Czytaj więcej

Rynek, który leży prawie odłogiem

Siedem spośród dziesięciu podmiotów z sektora MSP kupuje polisy majątkowe. Zainteresowanie pozostałymi produktami jest wśród nich marginalne. Z jednej strony jest to wynik braku świadomości ubezpieczycieli odnośnie…

Czytaj więcej

TOP 6 upadłych magazynów

Kiedyś stanowiły jedno z podstawowych źródeł informacji, relaksu i określeń statusu społecznego. Zwinięte w rulon pod pachą pozycjonowały właściciela wysoko na drabinie atrakcyjności. Czasopisma znane, czytane i kolekcjonowane w…

Czytaj więcej