Polski turysta na wakacjach: odważny, ale przezorny [WIDEO]

Wróć

Ponad 16,5 mln, czyli 52 proc. dorosłych Polaków wybiera się w tym roku na wakacyjny wyjazd. To o blisko 800 tys. mniej niż przed rokiem – wynika z badania "Plany wakacyjne Polaków", przeprowadzonego przez Ipsos na zlecenie Mondial Assistance. Zdecydowana większość podróżujących postawi na wypoczynek w kraju. Nieco ponad 4 mln Polaków spędzi urlop za granicą. Bez względu na kierunek podróży ponad 60 proc. badanych podkreśliło, że nie ma żadnych obaw związanych z wyjazdem. Jednak przezorny zawsze ubezpieczony – na zakup polisy turystycznej zdecyduje się 73 proc. wyjeżdżających.

Na tegoroczne wakacje planujemy wydać mniej więcej tyle samo, co w 2016 roku. Wyjazd za granicę będzie nas kosztował około 3 tys. zł za osobę, a wypoczynek w kraju – połowę tej kwoty, czyli blisko 1,5 tys. zł – powiedział podczas prezentacji raportu Tomasz Frączek, prezes zarządu Mondial Assistance.

Na wakacje wyjadą przede wszystkim osoby poniżej 39. roku życia, z wyższym wykształceniem, zamieszkujące kilkuosobowe gospodarstwa domowe, w których dochód na osobę jest wyższy niż 3 tysiące złotych.

W tym roku osób planujących wakacyjny wyjazd jest blisko 800 tys. mniej niż przed rokiem. Wśród powodów rezygnacji wymieniane są m.in. brak pieniędzy i natłok innych obowiązków.

Zmniejszyła się grupa, która twierdzi, że nie stać ich na wyjazd. Od wielu lat PKB rośnie, średnie płace również powoli, ale systematycznie pną się do góry – wyjaśnia Krzysztof Piątek, prezes zarządu Neckermann Podróże.

Od ubiegłego roku dodatkowym zastrzykiem finansowym jest rządowy program Rodzina 500 plus. Wpływa on na plany wakacyjne 20 proc. gospodarstw domowych. W wielu z nich dzięki tym środkom dziecko pojedzie na obóz lub kolonie zamiast zostać́ w domu.

W tym roku więcej Polaków w porównaniu do poprzedniego sezonu chce zorganizować zagraniczny wyjazd samodzielnie. O jakich kierunkach myślą najczęściej?

Króluje Hiszpania wraz z Wyspami Kanaryjskimi. 14 proc. Polaków deklaruje, że tam pojedzie. Na drugim miejscu jest Chorwacja. Na trzecim miejscu Grecja, a na czwartym miejscu Włochy – mówi Tomasz Frączek.

Ponad 60 proc. turystów wyjedzie na urlop bez żadnych obaw, niezależnie od tego, jaki kierunek wyjazdu wybrali. Przedstawiciele pozostałej grupy podróżnych wśród swoich obaw najczęściej wymieniali zagrożenia związane z zamachami terrorystycznymi, obecnością uchodźców, ale także ryzyko wypadku i choroby podczas wyjazdu. Skuteczną ochroną w razie wystąpienia niektórych z tych zagrożeń są polisy turystyczne.

Polacy są przezorni i coraz częściej wykupują ubezpieczenia. W tym roku zrobi to ¾ wyjeżdżających – mówi Tomasz Frączek. – W tej grupie niekupujących część stanowią wieczni optymiści, którzy twierdzą, że nic im się nigdy nie przydarzy. Kolejna część myśli, że skoro w ubiegłym roku nic im się nie stało, to i tym razem tak będzie. Jeszcze inni, na szczęście jest to coraz mniej osób, stwierdza, że ubezpieczenie turystyczne to zbyt wysoki koszt.

Takiej odpowiedzi udzieliło 5 proc. badanych. Tymczasem polisa turystyczna to zwykle koszt ok. 7–8 zł za osobę dziennie. Przy planowanych wydatkach wakacyjnych wydaje się to niewielkim obciążeniem.

Poprzedni artykuł Czy Polacy się ubezpieczają i… dlaczego tak rzadko? Następny artykuł Pomagaj skutecznie. Ratowania życia można się nauczyć [WIDEO]

Podobne posty

Posadź drzewo… po śmierci

Jak mawiał Benjamin Franklin, tylko dwie rzeczy na świecie są pewne: śmierć i podatki. A skoro każdy z nas umrze, każdy dostanie też swoje miejsce na cmentarzu. Czy to znaczy, że miasta będą stopniowo zamieniać się w ogrodzone murami…

Czytaj więcej

Rynek, który leży prawie odłogiem

Siedem spośród dziesięciu podmiotów z sektora MSP kupuje polisy majątkowe. Zainteresowanie pozostałymi produktami jest wśród nich marginalne. Z jednej strony jest to wynik braku świadomości ubezpieczycieli odnośnie…

Czytaj więcej

TOP 6 upadłych magazynów

Kiedyś stanowiły jedno z podstawowych źródeł informacji, relaksu i określeń statusu społecznego. Zwinięte w rulon pod pachą pozycjonowały właściciela wysoko na drabinie atrakcyjności. Czasopisma znane, czytane i kolekcjonowane w…

Czytaj więcej