Teleopieka plus ubezpieczenia. Nowe propozycje produktowe dla seniorów i osób niesamodzielnych

Wróć

Mondial Assistance we współpracy z polskim startupem Sidly opracował ofertę usług teleopiekuńczych. Pakiety ubezpieczeniowe z dostępem do stacjonarnych usług medycznych, jak wizyty medyczne czy diagnostyka laboratoryjna są wzbogacone o opaskę pozwalającą na zdalne monitorowanie podstawowych funkcji życiowych użytkownika. Opaski, oprócz ciągłego pomiaru istotnych parametrów np. tętna, pozwalają także na lokalizację GPS użytkownika i dwustronną komunikację, a w ostateczności także na wysłanie pogotowia w sytuacji zagrażającej życiu posiadacza opaski.

Trendy demograficzne, a w tym roku także pandemia, są silnymi katalizatorami rozwoju zdalnych form wsparcia medycznego i opiekuńczego. Polska jest jednym z krajów o trudnej sytuacji demograficznej, z malejącą liczbą mieszkańców i rosnącą liczbą seniorów. W dodatku jest słabo przygotowana od strony systemowej, dotyczy to choćby ilości lekarzy geriatrów czy swobodnego dostępu do podstawowej opieki medycznej. W 2050 r. w Polsce będzie mieszkać 13,7 mln seniorów, co będzie stanowić około 40% ogółu społeczeństwa. W chwili obecnej mamy w kraju 10 milionów seniorów, z czego ponad 1,6 miliona ma więcej niż 80 lat. Te czynniki powodują konieczność wprowadzania technologii i usług, które pozwalają pozostać seniorowi jak najdłużej w domu, ponieważ opiekuńcza rola rodziny słabnie i będzie coraz mniejsza.

– Nasza grupa specjalizuje się w usługach dla seniorów, a we Francji jesteśmy największym dostawcą rozwiązań dla tej grupy klientów. W zamożnych zachodnich społeczeństwach silver economy, to potężna siła potencjalnych i faktycznych konsumentów. Tak jednak nie jest w Polsce mimo milionów seniorów. Przeciętny polski senior jest znacznie biedniejszy od niemieckiego, czy francuskiego. Możemy wręcz zaryzykować stwierdzenie, że to jest przepaść. Jesteśmy zdania, że ubezpieczyciele mogą odegrać znaczącą rolę w finansowaniu usług senioralnych. W zamyśle rynku takie usługi może finansować młodsze pokolenie posiadające różnego typu ubezpieczenia. Ubezpieczyciel wystąpi w roli podmiotu redystrybuującego pieniądze i organizującego usługi wspierające bezpieczeństwo seniorów i spokój ducha ich bliskich. Cieszy mnie fakt, że udało nam się wypracować bardzo interesujący produkt dla tej grupy odbiorców z firmą Sidly. Wierzę, że przyczynimy się w ten sposób do przełamania impasu w dostępie seniorów do produktów ubezpieczeniowych i opiekuńczych – komentuje Piotr Ruszowski, dyrektor sprzedaży i marketingu w Mondial Assistance.

Ubezpieczenie przewiduje dostarczanie opaski i usług medycznych dla seniorów, u których zdiagnozowano demencję lub chorobę Alzheimera.

–Jesteśmy pierwszą polską firmą, która stworzyła opaskę telemedyczną. Obecnie to sprawdzony i stabilny ekosystem łączący technologie mobilne, urządzenie z atrakcyjnym designem oraz platformę, na której całą dobę pracują ratownicy monitorujący użytkowników naszej opaski. W gronie naszych partnerów są już najsilniejsze polskie marki ubezpieczeniowe, cieszy mnie fakt, że do tego grona dołączył Mondial Assistance. Nasze urządzenie mierzy m.in. tętno, ma przycisk alarmowy, pozwala na dwustronną komunikację z Centrum Telemedycznym i zawiera czujnik upadku, co jest szczególnie cenne dla rodziny i opiekunów osób starszych. GPS umożliwia zlokalizowanie użytkownika. Urządzenie przypomina również o przyjmowaniu leków. Sygnały z opaski są monitorowane przez całodobowe Centrum Telemedyczne, a zatrudnieni w nim ratownicy są w stanie niezwłocznie zareagować na każdy niepokojący sygnał. Wspólnie tworzymy nową rzeczywistość, z wyższym poziomem bezpieczeństwa i spokojem ducha seniora i jego bliskich – dodaje Edyta Kocyk, założycielka i prezes zarządu SiDLY.

Teleopieka przydatna w trakcie i po długotrwałej hospitalizacji

Opaski telemedyczne sprawdzają się w warunkach szpitalnych przy wspomaganiu personelu medycznego w monitorowaniu pacjentów. Pierwsze tygodnie po wypisie ze szpitala, są krytyczne dla sprawnej i prawidłowej rekonwalescencji. Wykorzystanie opasek po hospitalizacji w wyniku wypadku lub choroby, może być równie cenne.

–Specjalizujemy się w usługach dla osób walczących z poważnymi chorobami, w tym onkologicznymi, czy tych którzy ucierpieli w wyniku wypadku. Dajemy dostęp do kompleksowego pakietu usług, jak specjalistyczne wizyty, transporty medyczne, rehabilitacja czy badania obrazowe, w tym tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny. Opaska jest bardzo dobrym uzupełnieniem tych usług – dodaje Piotr Ruszowski z Mondial Assistance.

–Mamy największe w Polsce doświadczenie w wykorzystaniu urządzeń typu wearables w warunkach szpitalnych. Pomysł Mondial Assistance, aby zapewniać opiekę telemedyczną również po hospitalizacji, od razu nam się spodobał. Wierzę, że nasi wspólni klienci również to docenią – komentuje Edyta Kocyk z SiDLY.

Oba produkty będą dystrybuowane przez ubezpieczycieli i banki oferujące produkty ubezpieczeniowe, ale również inne instytucje docierające do klientów masowych. Pozwala to wypracować efekt skali i oferować dostęp do teleopieki po bardzo atrakcyjnych stawkach, osiągalnych dla możliwie największej grupy odbiorców.

Poprzedni artykuł Ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą od Mondial Assistance Następny artykuł Tomasz Frączek – wspomnienia i przyszłość

Podobne posty

Posadź drzewo… po śmierci

Jak mawiał Benjamin Franklin, tylko dwie rzeczy na świecie są pewne: śmierć i podatki. A skoro każdy z nas umrze, każdy dostanie też swoje miejsce na cmentarzu. Czy to znaczy, że miasta będą stopniowo zamieniać się w ogrodzone murami…

Czytaj więcej

Rynek, który leży prawie odłogiem

Siedem spośród dziesięciu podmiotów z sektora MSP kupuje polisy majątkowe. Zainteresowanie pozostałymi produktami jest wśród nich marginalne. Z jednej strony jest to wynik braku świadomości ubezpieczycieli odnośnie…

Czytaj więcej

TOP 6 upadłych magazynów

Kiedyś stanowiły jedno z podstawowych źródeł informacji, relaksu i określeń statusu społecznego. Zwinięte w rulon pod pachą pozycjonowały właściciela wysoko na drabinie atrakcyjności. Czasopisma znane, czytane i kolekcjonowane w…

Czytaj więcej