Tomasz Frączek – wspomnienia i przyszłość

Wróć

Tomasz Frączek odchodzi z funkcji prezesa Mondial Assistance. Firmy, którą współtworzył i z powodzeniem rozwijał przez ostatnie 22 lata. Jak wspomina początki działalności, przełomowe momenty, a także jak widzi najbliższą przyszłość usług assistance?

 

Oddajemy głos Prezesowi Tomaszowi Frączkowi.

Na początek trochę historii

Kiedy w 1999 roku zakładaliśmy firmę Elvia, niewiele osób w kraju wiedziało, czym tak naprawdę są usługi assistance.

W tamtych czasach wszystko było łatwiejsze. Naszą konkurencję stanowiły trzy firmy. Obecnie jest ich aż dziewięć. Usługa assistance była nowa i stosunkowo mało znana. Jednak jako produkt, który przyszedł do Polski z rozwiniętych rynków zachodnich, szybko spotkał się zainteresowaniem konsumentów. W efekcie rosnącej konkurencji systematycznie stawał się także coraz bardziej atrakcyjny.

Po pierwszym roku funkcjonowania przeprowadziliśmy ankietę. Okazało się, że najwyżej ocenianym przez klientów rozwiązaniem była…nasza infolinia, na którą można było się po prostu dodzwonić.

Słuchanie kluczem do sukcesu

To było bardzo dynamiczne 20 lat. W tym czasie nieprzerwanie dążyliśmy do współpracy z klientami. Przywiązywaliśmy także dużą wagę do innowacji.

 Zawsze funkcjonowaliśmy na podstawie dialogu z rynkiem. Wsłuchiwaliśmy się w jego oczekiwania i na tej podstawie twórczo wdrażaliśmy nasze pomysły. Powodowało to, że czasami małe, wręcz niepozorne rzeczy decydowały o sukcesie produktowym i rozwoju organizacji.

To właśnie Mondial Assistance sprzedał pierwszą polisę internetową. Również jako pierwsi w branży odstąpiliśmy od konieczności „fizycznego” podpisywania OWU i gromadzenia ich w formie papierowej. W 2003 roku wspólnie z Bankiem Pekao SA zaproponowaliśmy rozwiązania z obszaru bancassurance, które były wówczas praktycznie nieznane na polskim rynku. O skali i powodzeniu przedsięwzięcia nich świadczy fakt, że w krótkim okresie siedem milionów ludzi otrzymało nasze pakiety pomocowe.

Kolejnym obszarem, do którego od początku działalności przywiązywaliśmy szczególne znaczenie była turystyka.

Anegdotycznie warto wspomnieć o niezwykle pozytywnym przyjęciu przez rynek zniesienia … klauzuli alkoholowej przy wyjazdach turystycznych. Także tutaj byliśmy pionierami na rynku.

Na przestrzeni lat systematycznie wchodziliśmy również w nowe obszary działalności. Jako jedni z pierwszych dostrzegliśmy znaczenie programów typu affinity, ubezpieczeń sprzętu RTV/AGD, przydłużonych gwarancji, czy casco na urządzenia elektroniczne.

Produkt przyszłości – medical assistance

Ostatnie wydarzenia na świecie sprawiły, że szczególnego znaczenia nabrał jeden, konkretny obszar ludzkiego życia. Zdrowie.

Na skutek pandemii to właśnie zdrowie stało się tym czynnikiem, na który przede wszystkim zwracają uwagę Polacy. W następstwie rozwijamy rozwiązania z obszaru telemedycyny i konsultacji lekarskich, które znalazły szczególne miejsce w ofercie Mondial Assistance.

Celem, który sobie zdefiniowaliśmy, jest zapewnienie naszym klientom profesjonalnej, dostępnej w każdym zakątku świata, doraźnej pomocy medycznej.

Kolejnym obszarem, który staramy się odpowiedzialnie zagospodarowywać, są ubezpieczenia od poważnych chorób i zachorowań, takich jak nowotwory, czy choroby kardiologiczne. Naszym zadaniem jest w tym przypadku danie alternatywy rynkowej dla często niewydolnej w tej kwestii publicznej służby zdrowia.

Wdrażanie rozwiązań w tych obszarach pozostawiam już jednak moim następcom.

Poprzedni artykuł Teleopieka plus ubezpieczenia. Nowe propozycje produktowe dla seniorów i osób niesamodzielnych Następny artykuł Jak ubezpieczenie turystyczne chroni przed Omikronem?

Podobne posty

Posadź drzewo… po śmierci

Jak mawiał Benjamin Franklin, tylko dwie rzeczy na świecie są pewne: śmierć i podatki. A skoro każdy z nas umrze, każdy dostanie też swoje miejsce na cmentarzu. Czy to znaczy, że miasta będą stopniowo zamieniać się w ogrodzone murami…

Czytaj więcej

Rynek, który leży prawie odłogiem

Siedem spośród dziesięciu podmiotów z sektora MSP kupuje polisy majątkowe. Zainteresowanie pozostałymi produktami jest wśród nich marginalne. Z jednej strony jest to wynik braku świadomości ubezpieczycieli odnośnie…

Czytaj więcej

TOP 6 upadłych magazynów

Kiedyś stanowiły jedno z podstawowych źródeł informacji, relaksu i określeń statusu społecznego. Zwinięte w rulon pod pachą pozycjonowały właściciela wysoko na drabinie atrakcyjności. Czasopisma znane, czytane i kolekcjonowane w…

Czytaj więcej