Ubezpieczenia na narty - ważna polisa OC

Wróć

Podczas aktywności na stoku także Ty możesz spowodować zdarzenie, w wyniku którego poszkodowany zostanie ktoś inny. Stąd też bardzo istotne jest, aby Twoje ubezpieczenie narciarskie zawierało w swoim zakresie ochronę odpowiedzialności cywilnej.

Z tekstu dowiesz się:

 1. Ile będzie kosztowało ubezpieczenie OC na wyjazd turystyczny?
 2. Na jakie sumy powinno być ubezpieczenie OC przy wyjeździe na narty?
 3. Jak postępować po wypadku na stoku narciarskim?

 

 1. Ile będzie kosztowało ubezpieczenie OC na wyjazd turystyczny?

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej coraz częściej staje się obowiązkowe na europejskich stokach. Na przykład od początku 2022 r. taki wymóg wprowadzono we Włoszech. Takie ubezpieczenie możesz wykupić na miejscu za ok. 2-3 euro za dzień. Jednak najlepiej będzie, kiedy zadbasz o nie wcześniej, w ramach ubezpieczenia na narty.

Spójrzmy, ile będzie kosztowało rozszerzenie ubezpieczenia kosztów leczenia na 200 tys. zł, na tydzień dla jednej osoby, na wyjazd do Włoch w celu uprawniania narciarstwa, z ubezpieczeniem OC na różne sumy. Za taki pakiet z OC na 100 tys. zapłacimy 91 zł. Polisa z sumą gwarancyjną OC w wysokości 1mln zł będzie kosztowała 96 zł. Widać więc, że 10-krotny wzrost sumy ubezpieczenia, powoduje wzrost składki jedynie o 5 złotych. To pokazuje, że dużo lepsza ochrona nie kosztuje istotnie więcej. A trzeba mieć świadomość, że roszczenia związane ze spowodowaniem przez nas wypadku na stoku mogą być bardzo wysokie.

 1. Na jakie sumy powinno być ubezpieczenie OC przy wyjeździe na narty?

Ochrona OC w ubezpieczeniu turystycznym zapewni środki na odszkodowanie, kiedy spowodujesz wypadek na stoku. Pokryje także koszty związane przegranym z procesem sądowym. A te mogą okazać się bardzo wysokie. Dlatego również w przypadku polisy OC zawsze wybieraj wysoką sumę ubezpieczenia. Jak wysokie mogą być koszty spowodowania wypadku, pokazuje jeden z przykładów szkody, którą likwidowaliśmy jako Mondial Assistance.

17-latek będący pod opieką rodziców, staranował na stoku w Austrii obywatelkę tego kraju. Na skutek odniesionych:

 • urazów,
 • stłuczeń
 • i złamań

sąd zasądził:

 • 13 tys. euro odszkodowania
 • oraz 10 tys. euro honorarium dla prawnika.

Dodatkowo 13 tys. euro trafiło do austriackiej kasy chorych, tytułem pokrycia części kosztów leczenia. Wszystkie koszty zostały pokryte z ubezpieczenia turystycznego. Sprawca nie poniósł też opłat związanych z pracą prawników ubezpieczyciela.

 1. Jak postępować po wypadku na stoku narciarskim?

Jeśli zdarzy Ci się sytuacja, w której zderzysz się z kimś na stoku, warto niezwłocznie skontaktować się z centrum alarmowym i postępować według wskazówek operatora. Niezmiernie ważne może być zadbanie o zebranie danych kontaktowych do osób będących świadkami zdarzenia, czy nagrań z monitoringu. W nerwach i stresie po kolizji na stoku nie zawsze o tym pamiętamy. Może się okazać, że nie ma Twojej winy w całym zdarzeniu i roszczenia drugiej strony nie będą miały podstaw. Czasem takie sprawy kończą się w sądzie. Nawet jeśli okaże się, że wina jest po Twojej stronie, to ubezpieczenie pokryje koszty związane przegranym z procesem sądowym.

Dlatego jeśli zdarzy się Ci się taka sytuacja powinieneś podjąć następujące kroki.

 • Zabezpiecz osoby poszkodowane i miejsce zdarzenia.
 • Jeżeli są ranni, powiadom odpowiednie służby i poczekaj na ich przybycie.
 • Niezwłocznie skontaktuj się z centrum alarmowym ubezpieczyciela, u którego wykupiłeś ubezpieczenie na narty.
 • Postępuj według wskazówek operatora.
 • Postaraj się o zebranie danych kontaktowych ewentualnych świadków.
 • Zabezpiecz nagrania monitoringu (o ile istnieją).
 • Staraj się zachować spokój.

 

Poprzedni artykuł Ubezpieczenia turystyczne – ochrona przed wypadkami na stokach Następny artykuł Z jaką polisą pojedziemy na wakacje w 2022 r.?

Podobne posty

Posadź drzewo… po śmierci

Jak mawiał Benjamin Franklin, tylko dwie rzeczy na świecie są pewne: śmierć i podatki. A skoro każdy z nas umrze, każdy dostanie też swoje miejsce na cmentarzu. Czy to znaczy, że miasta będą stopniowo zamieniać się w ogrodzone murami…

Czytaj więcej

Rynek, który leży prawie odłogiem

Siedem spośród dziesięciu podmiotów z sektora MSP kupuje polisy majątkowe. Zainteresowanie pozostałymi produktami jest wśród nich marginalne. Z jednej strony jest to wynik braku świadomości ubezpieczycieli odnośnie…

Czytaj więcej

TOP 6 upadłych magazynów

Kiedyś stanowiły jedno z podstawowych źródeł informacji, relaksu i określeń statusu społecznego. Zwinięte w rulon pod pachą pozycjonowały właściciela wysoko na drabinie atrakcyjności. Czasopisma znane, czytane i kolekcjonowane w…

Czytaj więcej