Z jaką polisą pojedziemy na wakacje w 2022 r.?

Wróć

Wakacyjne miesiące przynoszą około 40% więcej przypadków pomocy posiadaczom polis turystycznych w razie kłopotów ze zdrowiem. Oferowane w tym sezonie umowy różnią się od tych sprzedawanych przed pandemią. Popularność zdobyło m.in. ubezpieczenie rezygnacji.

Z tekstu dowiesz się:

  1. Jak wygląda zainteresowanie ubezpieczeniami podróżnymi po pandemii?
  2. Jakiej pomocy i gdzie potrzebujemy w czasie wyjazdów zagranicznych?
  3. Dlaczego popularność zyskały ubezpieczenia na wypadek rezygnacji?

 

 1. Jak wygląda zainteresowanie ubezpieczeniami podróżnymi po pandemii?

Wraz z opadaniem fali pandemii Polacy zaczęli więcej podróżować i częściej prosić o pomoc w razie kłopotów ze zdrowiem za granicą. Z naszych danych wynika, że w ciągu pierwszych pięciu miesięcy tego roku dziennie pomagaliśmy nieco ponad 92 osobom dziennie. Dla porównania w analogicznym okresie ubiegłego roku było to przeciętnie 48 osób. Widać więc, że powoli zapotrzebowanie na naszą pomoc za granicą po chorobie czy wypadku rośnie.

W pandemii widać było drastyczny spadek tych wartości, bo klienci dużo mniej podróżowali. Wystarczy powiedzieć, że w samym 2019 r. zanotowaliśmy łącznie około 82 tys. interwencji zrealizowanych dla posiadaczy naszych polis turystycznych. Tymczasem od stycznia 2020 do maja 2022 r., czyli w ciągu niemal 2,5 roku, zbliżyliśmy się do 79 tys. przypadków.

Spodziewamy się, że jako Mondial Assistance, w wakacyjnym okresie, czyli od czerwca do sierpnia będziemy pomagać grubo ponad 100 osobom dziennie. Najbardziej miarodajne, przed pandemiczne statystyki z 2019 r. pokazują bowiem, że w trzech letnich miesiącach, czyli czerwcu, lipcu i sierpniu, notuje się średnio miesięcznie około 40% więcej próśb o pomoc niż w pozostałych miesiącach roku.

  1. Jakiej pomocy i gdzie potrzebujemy w czasie wyjazdów zagranicznych?

Z naszych danych za ostatnie 12 miesięcy, czyli od maja 2021 r. do maja 2022 r. wynika, że najczęściej klienci proszą o pomoc medyczną z polisy turystycznej w krajach, które są najbardziej popularnymi miejscami wypoczynku. Łącznie 60% ogółu przypadków pomocy medycznej przypada na trzy kraje: Egipt, Turcja i Grecja. W czołówce są też takie destynacje jak Wyspy Kanaryjskie, Bułgaria, Dominikana, Baleary, Cypr, Wyspy Zielonego Przylądka i Meksyk.

Najczęściej pomocy medycznej turyści potrzebują w przypadku nagłego zachorowania – to 82% przypadków notowanych przez Mondial Assistance w okresie od maja 2021 do maja 2022. Wsparcia po wypadku dotyczyło 17% ogółu interwencji.

  1. Dlaczego popularność zyskały ubezpieczenia na wypadek rezygnacji?

Polisy podróżne, z którymi pojedziemy na wakacje w 2022 r., zdecydowanie będą różniły się od tych, które kupowaliśmy przed pandemią, czyli w 2019 r. Klienci dużo chętniej rozszerzają zakres ochrony o ubezpieczenie na wypadek rezygnacji z wymuszonej jakimś nieszczęśliwym zdarzeniem czy zachorowaniem, również na COVID. Pojawiają się już oferty, które przewidują możliwość zwrotu kosztów wycieczki w sytuacji zamknięcia granic kraju docelowego w związku z wprowadzonymi obostrzeniami wyjazdowymi. To wciąż rzadkość na rynku, więc warto przy zawieraniu umowy dokładnie sprawdzić, czy oferowana nam umowa przewiduje taką sytuację/

Najczęściej przyczyną odwołania wyjazdu czy wcześniejszego z niego powrotu jest nagłe zachorowanie uczestnika lub jego nieszczęśliwy wypadek. Nieco rzadziej podstawą do uruchomienia takiej polisy są np. kradzież pojazdu, dokumentów niezbędnych w podróży, czy zalanie lub pożar mieszkania. Warto sprawdzić jaki jest zakres w danej umowie, bo w niektórych firmach ta lista jest dość długa i obejmuje np. 17 sytuacji. Są też rozwiązania oparte na formule all risk, w których ubezpieczyciel odpowiada za wszystkie przypadki, których wyraźnie nie wyłączył w umowie. Zasadniczo są to różne sytuacje nagłe, niespodziewane i niezależne od klienta. Oznacza to, że nie możemy po prostu zmienić zdania i nie jechać na wycieczkę do Egiptu, bo wolimy jednak wyprawę do Hiszpanii lub wypoczynek na działce znajomych.

Z naszych obserwacji wynika też, że pandemia przekonała Polaków do zalet tego ubezpieczenia i chętniej kupują je, nie tylko rezerwując wycieczki w biurze podróży, ale też samodzielnie rezerwując sobie hotel czy bilety lotnicze. Coraz częściej też w ten sposób zabezpieczają się uczestnicy szkoleń, warsztatów czy kursów. Taka polisa może obejmować również rezygnację z wynajmu auta, czarteru jachtu, a nawet biletów wstępu do parku rozrywki.

Poprzedni artykuł Ubezpieczenia na narty - ważna polisa OC Następny artykuł Jak działają opcje obejmujące zachorowanie na COVID w ubezpieczeniach podróżnych?

Podobne posty

Posadź drzewo… po śmierci

Jak mawiał Benjamin Franklin, tylko dwie rzeczy na świecie są pewne: śmierć i podatki. A skoro każdy z nas umrze, każdy dostanie też swoje miejsce na cmentarzu. Czy to znaczy, że miasta będą stopniowo zamieniać się w ogrodzone murami…

Czytaj więcej

Rynek, który leży prawie odłogiem

Siedem spośród dziesięciu podmiotów z sektora MSP kupuje polisy majątkowe. Zainteresowanie pozostałymi produktami jest wśród nich marginalne. Z jednej strony jest to wynik braku świadomości ubezpieczycieli odnośnie…

Czytaj więcej

TOP 6 upadłych magazynów

Kiedyś stanowiły jedno z podstawowych źródeł informacji, relaksu i określeń statusu społecznego. Zwinięte w rulon pod pachą pozycjonowały właściciela wysoko na drabinie atrakcyjności. Czasopisma znane, czytane i kolekcjonowane w…

Czytaj więcej