Ubezpieczenie turystyczne - sprawdź kiedy otrzymasz zwrot kosztów za rezygnację i skrócenie wyjazdu

Wróć

Wybierając się na urlop, zadbaj o polisę na wypadek rezygnacji z wyjazdu, czy skrócenia uczestnictwa w imprezie. Ochrona dostępna w ramach ubezpieczenia podróżnego zapewni Ci zwrot kosztów, które powstaną nie z Twojej winy. Zabezpieczy Cię także w wielu sytuacjach związanych z Covid-19.

Z tekstu dowiesz się:

  1. Jak działają ubezpieczenia turystyczne z rezygnacją i skróceniem uczestnictwa?
  2. Co obejmuje ubezpieczenie podróżne rezygnacji z wyjazdu?
  3. Co obejmuje ubezpieczenie turystyczne skrócenia uczestnictwa?
  4. Kiedy trzeba kupić ubezpieczenie kosztów rezygnacji lub skrócenia uczestnictwa?
  5. Kiedy otrzymasz zwrot wydatków?

 

  1. Jak działają ubezpieczenia turystyczne z rezygnacją i skróceniem uczestnictwa?

 Ubezpieczenie kosztów rezygnacji i skrócenia uczestnictwa w imprezie zadziała zarówno przed, jak i w trakcie Twojego wyjazdu. Zapewni Ci zwrot większości poniesionych i niezależnych do Ciebie kosztów, w przypadku odwołania wyjazdu lub niepełnego wykorzystania świadczeń. Pamiętaj jednak, że możesz liczyć na zwrot kosztów niewykorzystanych świadczeń w przypadku skrócenia uczestnictwa, tylko jeśli przedmiotem ubezpieczenia są wydatki na uczestnictwo w imprezie turystycznej. Dlatego ważne jest rozróżnienie między wyjazdem a imprezą turystyczną.

Wyjazd – to zorganizowana przez organizatora impreza, nocleg, bilet lub usługa turystyczna, w tym umowa udziału w konferencji, szkoleniu, warsztatach, czy kursach, która w związku z podróżą została przez Ciebie opłacona.

Impreza turystyczna – to połączenie co najmniej dwóch różnych usług turystycznych sprzedawanych przez organizatora, z którym zawarłeś umowę uczestnictwa. 

  1. Co obejmuje ubezpieczenie podróżne rezygnacji z wyjazdu? 

Ubezpieczenie kosztów rezygnacji z wyjazdu zapewni Ci zwrot wydatków związanych z:

  • wycieczką z biurem podróży,
  • rezerwacją noclegu,
  • zakupem biletu,
  • inną usługą turystyczną, np.:
  • umową uczestnictwa w szkoleniu, konferencji, kursach lub warsztatach,
  • wynajmem auta, czy skutera,
  • biletem wstępu do parku rozrywki lub aquaparku,
  • czarterem jachtu
  • i wielu innych.

W przypadku ubezpieczenia na wyjazd zwrot kosztów z tytułu rezygnacji nastąpi bez względu na to, czy Twój wyjazd jest organizowany za pośrednictwem biura podróży, samodzielnie lub jest wyjazdem służbowym. Obejmuje też Twoją podróż w kraju i za granicą.

Pamiętaj jednak, że wszystkie niezależne od Ciebie okoliczności, za które możesz uzyskać zwrot, są ściśle określone w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU).  

  1. Co obejmuje ubezpieczenie turystyczne skrócenia uczestnictwa?

Ten rodzaj ubezpieczenia pokryje poniesione przez Ciebie wydatki powstałe na skutek konieczności skrócenia udziału w imprezie turystycznej. Stanie się tak w przypadku kiedy, np.: nagle zachorujesz, wydarzy się nieszczęśliwy wypadek w trakcie podróży,nastąpi śmierć członka rodziny, czy zdarzenie losowe, w miejscu Twojego zamieszkania wymagające natychmiastowej obecności, tj. kradzież, włamanie, czy zniszczenie mienia.

 Pamiętaj, że w przypadku ubezpieczenia na wyjazd obejmującego skrócenie uczestnictwa zwrot poniesionych przez Ciebie kosztów będzie możliwy tylko w przypadku, kiedy kupiłeś imprezę turystyczną u organizatora. 

  1. Kiedy trzeba kupić ubezpieczenie kosztów rezygnacji lub skrócenia uczestnictwa?

Ochronę kosztów rezygnacji i skrócenia uczestnictwa możesz otrzymać, jeżeli:

  • od daty Twojej rezerwacji do wyjazdu zostało więcej niż 30 dni – wówczas masz możliwość wykupienia polisy w ciągu 7 dni od chwili, kiedy potwierdzisz rezerwację i zapłacisz całość lub część zaliczki;
  • od daty Twojej rezerwacji do wyjazdu zostało mniej niż 30 dni – w tym przypadku polisę możesz wykupić tylko w dniu zawarcia rezerwacji i wpłaty całości lub części zaliczki. 
  1. Kiedy otrzymasz zwrot wydatków?

 Jeżeli posiadasz ubezpieczenie turystyczne, w skład którego wchodzą koszty rezygnacji oraz skrócenia uczestnictwa i chcesz otrzymać odszkodowanie, nie zapomnij o kilku podstawowych zasadach.

Zawsze dokładnie zapoznaj się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia podróżnego. Tylko wtedy będziesz miał pewność, za jakie zdarzenia przysługuje Ci odszkodowanie. Pamiętaj, że nie możesz zrezygnować z podróży i domagać się zwrotu kosztów z dowolnego powodu- zdarzenie musi być wyraźnie wskazane w OWU. Jeżeli natomiast chcesz uzyskać zwrot nawet do 80% kosztów za zdarzenie, które nie jest wskazane w OWU wykup dodatkowe ubezpieczenie w tzw. formule all risk (ryzyka wszystkie).

Aby otrzymać zwrot wydatków, zawsze dokumentuj ich przyczynę. Przekaż do ubezpieczyciela, u którego wykupiłeś ubezpieczenie turystyczne:

  • kopię umowy rezerwacji wraz z potwierdzeniem zapłaty,
  • dokument od organizatora, w którym znajduje się kwota, którą zostaniesz obciążony w przypadku rezygnacji z wyjazdu,
  • regulaminy stron, które określają zasady zwrotu lub odstąpienia od umowy (w przypadku np. biletu na koncert, czy do aquaparku).

Jeśli kupujesz ubezpieczenie na wyjazd z kosztami rezygnacji i skrócenia pobytu pamiętaj o odpowiednio wysokich sumach ubezpieczenia. To dla Ciebie bardzo korzystne w chwili, kiedy będziesz starał się o odszkodowanie. W przypadku kosztów rezygnacji najlepiej, aby suma ubezpieczenia, które posiadasz:

  • była równa kosztom wyjazdu, które deklarujesz w momencie zakupu polisy,
  • miała potwierdzenie w dokumentach, tj. umowa imprezy, bilet lotniczy, umowa lub bilet na inną usługę turystyczną.

Sprawdź, jak polisa chroni Cię przed COVID-19. Ubezpieczenie rezygnacji zapewni Ci zwrot wydatków w przypadku, gdy przed Twoim wyjazdem: nagle zachorujesz na COVID-19, uzyskasz pozytywny wynik testu bez objawów COVID-19, zostaniesz objęty izolacją domową, gdy wynik testu okaże się pozytywny, ktoś z Twojej rodziny, kto jest ubezpieczony, został objęty kwarantanną lub zachorował i jest konieczny pobyt w szpitalu.

Ubezpieczenie zadziała także w chwili zamknięcia miejsca, do którego kupiłeś i ubezpieczyłeś wyjazd lub granic kraju docelowego w związku z obostrzeniami wjazdowymi (w wariancie all risk).

 

Pamiętaj też, że podczas pobytu na zorganizowanym wyjeździe możesz zostać skierowany na kwarantannę z powodu pozytywnego wyniku testu lub kontaktu z osobą zarażoną. Oznacza to dla Ciebie duże prawdopodobieństwo konieczności przedłużenia pobytu lub przeprowadzki do innego hotelu, często o gorszym standardzie. W takich przypadkach ubezpieczenie skrócenia udziału w imprezie oraz wchodzące w jego skład assistance zapewnią pokrycie kosztów i organizację późniejszego powrotu do kraju. Mogą też zapewnić odzyskanie pieniędzy, które wydałeś na swój pierwotnie wybrany hotel.

Poprzedni artykuł Jak działają opcje obejmujące zachorowanie na COVID w ubezpieczeniach podróżnych? Następny artykuł Dlaczego „elektryki” potrzebują innego assistance?

Podobne posty

Posadź drzewo… po śmierci

Jak mawiał Benjamin Franklin, tylko dwie rzeczy na świecie są pewne: śmierć i podatki. A skoro każdy z nas umrze, każdy dostanie też swoje miejsce na cmentarzu. Czy to znaczy, że miasta będą stopniowo zamieniać się w ogrodzone murami…

Czytaj więcej

Rynek, który leży prawie odłogiem

Siedem spośród dziesięciu podmiotów z sektora MSP kupuje polisy majątkowe. Zainteresowanie pozostałymi produktami jest wśród nich marginalne. Z jednej strony jest to wynik braku świadomości ubezpieczycieli odnośnie…

Czytaj więcej

TOP 6 upadłych magazynów

Kiedyś stanowiły jedno z podstawowych źródeł informacji, relaksu i określeń statusu społecznego. Zwinięte w rulon pod pachą pozycjonowały właściciela wysoko na drabinie atrakcyjności. Czasopisma znane, czytane i kolekcjonowane w…

Czytaj więcej