Usługi pomocowe w NNW dla dzieci

Wróć

Covid, korepetycje, cyber ubezpieczenie i pomoc w razie ukąszenia kleszcza. Wszystkie te elementy znajdziemy w ubezpieczeniach szkolnych dla dzieci. Chociaż co do zasady to dalej NNW, to w zakresie tego ubezpieczenia wypłata odszkodowania po urazie jest już od dawna raczej tłem dla usług dodatkowych. Co więcej, w tym segmencie oferta produktowa modyfikowana jest co roku, a w dodatku można zauważyć trendy i mody, które kształtują zakres dostępnych produktów. Jak wygląda pod tym względem 2020 rok?

NNW szkolne to jeden z niewielu produktów ubezpieczeniowych niebędących parapodatkiem, jak zwykło się mawiać o OC komunikacyjnym, którzy Polacy masowo kupują. Nie bez znaczenia jest tu percepcja klienta, który jest przekonany że szkolne NNW jest obowiązkowe i zwyczajnie nie można go nie kupić. Mimo, że żaden akt prawny takiego obowiązku na rodziców nie nakłada, to pracownicy oświaty mocno wspierali ten pogląd. To zrozumiałe, bo ostatecznie żaden dyrektor placówki nie chce odpowiadać za koszty leczenia urazu do którego doszło w trakcie zajęć szkolnych. Rodzice są również beneficjentami tej rzeczywistości. Ubezpieczenie NNW pozwala sfinansować te koszty leczenia, których z różnych względów nie sfinansuje NFZ lub w ramach systemu publicznego są trudno dostępne.

Leczenie, leczenie i jeszcze raz rehabilitacja

Z badania zrealizowanego w 2019 roku przez Ipsos na zlecenie Mondial Assistance wynika, że w opinii rodziców optymalna cena za ubezpieczenie szkolne to 60 zł na rok. Na rynku znajdziemy produkty wyraźnie poniżej i powyżej tej wartości. O ile rodzic jest w stanie zaakceptować relatywnie niską sumę ubezpieczenia, to aby produkt był postrzegany jako wartościowy, pewne elementy w zakresie NNW są obowiązkowe, nawet mimo tak niskiej składki. Należą do nich dwa komponenty, mianowicie: zwrot kosztów leczenia oraz pokrycie kosztów rehabilitacji. Po opuszczeniu oddziału ratunkowego i gabinetu zabiegowego ortopedy rodzic musi liczyć się z dodatkowymi wydatkami. Szybki dostęp do konsultacji lekarskich czy badań obrazowych to jedne z tych elementów, które klienci bardzo chętnie realizują poza publicznym systemem ochrony zdrowia. Często finansowane są właśnie w ramach ubezpieczenia NNW. Kluczowym składnikiem zakresu tego ubezpieczenia jest organizacja i pokrycie kosztów rehabilitacji. To świadczenie jest w większości przypadków wykorzystywane do limitu ustalonego przez ubezpieczyciela. Rehabilitacja w ramach NFZ ma charakter iluzoryczny, zarówno w wymiarze dostępności jak i jakości usług, dlatego też ten element ubezpieczenia jest szczególnie istotny dla klientów.

Wyróżnij się lub zgiń    

Ubezpieczenia szkolne są jednym z niewielu produktów ubezpieczeniowych, które są modyfikowane, odświeżane i rozbudowywane praktycznie każdego roku. W ostatnich latach na tym rynku panował trend na dodawanie usług pomocowych w razie ukąszenia kleszcza. Dziś to niemal rynkowy standard, a rodzice mogę liczyć na konsultacje lekarskie, badanie ukąszonego pacjenta pod kątem przeciwciał, a nawet badanie samego kleszcza. W tym roku daje się zauważyć istotny wpływ pandemii na kształt i zakres produktów. Ubezpieczyciele chętnie dodają elementy związane z COVID-19 do ubezpieczeń szkolnych. Dzieci zdecydowanie nie są w grupie ryzyka zachorowania na koronawirusa, a prawdopodobieństwo hospitalizacji pacjenta z tego powodu jest bardzo małe. Nie mniej jednak, dodanie tego elementu z pewnością ułatwia skuteczną sprzedaż. COVID-19 w zakresie NNW to nie jedyny ciekawy dodatek.

NNW szkolne to niezwykle dynamiczny segment rynku. W tych polisach znajdziemy nie tylko usługi pomocowe po złamaniach kończyn lub innym urazie. Wsparcie przy nagłym lub poważnym zachorowaniu to też już praktycznie standard. W ubiegłym roku wraz z naszym partnerem wprowadziliśmy do ubezpieczeń szkolnych cyber ochronę. To element niezwiązany ani z chorobą, ani wypadkiem. Pomagamy, gdy ubezpieczone dziecko padnie ofiarą hejtu w internecie. Wiemy, że w takich sytuacjach współpraca z platformami social media jak Facebook, wcale nie należy do łatwych. Skuteczne działanie w takich przypadkach wymaga zaangażowania specjalistów z tego obszaru, prawników, a czasami również psychologa dla ofiary internatowej przemocy – komentuje Piotr Ruszowski, dyrektor sprzedaży i marketingu w Mondial Assistance.

Na rynku znajdziemy także oferty, gdzie ubezpieczyciel zorganizuje i opłaci powtórną opinię medyczną za granicą po poważnym zachorowaniu, w tym nowotworze. Ta usługa pozwala na skonsultowanie diagnozy i realizowanego procesu leczenia z najlepszymi fachowcami na świecie w danej jednostce chorobowej, dodatkowo klient dowie się które ośrodki są wiodące w leczeniu schorzenia będącego przedmiotem analizy.

 

 

Poprzedni artykuł Podsumowanie letniego sezonu w assistance Następny artykuł Ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą od Mondial Assistance

Podobne posty

Posadź drzewo… po śmierci

Jak mawiał Benjamin Franklin, tylko dwie rzeczy na świecie są pewne: śmierć i podatki. A skoro każdy z nas umrze, każdy dostanie też swoje miejsce na cmentarzu. Czy to znaczy, że miasta będą stopniowo zamieniać się w ogrodzone murami…

Czytaj więcej

Rynek, który leży prawie odłogiem

Siedem spośród dziesięciu podmiotów z sektora MSP kupuje polisy majątkowe. Zainteresowanie pozostałymi produktami jest wśród nich marginalne. Z jednej strony jest to wynik braku świadomości ubezpieczycieli odnośnie…

Czytaj więcej

TOP 6 upadłych magazynów

Kiedyś stanowiły jedno z podstawowych źródeł informacji, relaksu i określeń statusu społecznego. Zwinięte w rulon pod pachą pozycjonowały właściciela wysoko na drabinie atrakcyjności. Czasopisma znane, czytane i kolekcjonowane w…

Czytaj więcej