Dla kogo i kiedy auto zastępcze po wypadku lub awarii?

Wróć

W ostatnim czasie Komisja Nadzoru Finansowego ogłosiła rekomendacje dotyczące zasad likwidacji szkód z OC komunikacyjnego. Określają one między innymi zasady udostępniania samochodu zastępczego poszkodowanym w wypadkach. Co jednak zrobić jeśli jesteś sprawcą wypadku? Przypominamy, jak w takiej sytuacji zapewnić sobie auto zastępcze ze swojej polisy. Dodatkowo warto pamiętać, że w razie awarii samochodu możemy liczyć tylko na pomoc ze swojego ubezpieczenia.

 

Z tekstu dowiesz się:

 

  1. Kiedy dostaniesz auto zastępcze ze swoje polisy?
  2. Kto potrzebuje aut zastępczych?
  3. Kiedy dostaniesz auto zastępcze z polisy sprawcy wypadku?
  4. Jakie zmiany w zakresie aut zastępczych wprowadzą Rekomendacje KNF?

 

1. Kiedy dostaniesz auto zastępcze ze swojej polisy?

To, w jakich sytuacjach dostaniesz auto zastępcze i na jak długo zależy od warunków zawartej umowy lub pakietu dodanego do auta. W podstawowych wariantach assistance dodawanych bezpłatnie np. do OC komunikacyjnego zwykle takiej możliwości w ogóle nie ma. Pojawia się ona dopiero w dodatkowo płatnych pakietach, które dokupujemy do OC czy AC komunikacyjnego. I tu również zakres pomocy zależy od ich ceny. W tańszych dostaniesz samochód zastępczy tylko po wypadku. W droższych również w razie awarii lub kradzieży. Im droższy wariant, tym dłuższy jest też okres, na jaki możesz dostać samochód, może to być od 4 do nawet 30 dni. Możesz też liczyć na to, że ubezpieczyciel podstawi samochód zastępczy na miejsce zdarzenia. W szerszych wariantach jest też możliwe, że odbierze go od nas np. po zakończeniu naprawy.

Koszt takiego ubezpieczenia to mniej więcej 100-200 zł rocznie. Warto zwrócić uwagę, że za taką kwotę moglibyśmy wynająć samochód zastępczy na wolnym rynku na 1-2 dni. Dlatego, jeśli samochód jest nam niezbędny do pracy czy po prostu w codziennym życiu warto zdecydować się na możliwe szeroki pakiet assistance, który zapewni pomoc na odpowiednio długi okres.

Z naszych statystyk wynika, że 21% interwencji w razie problemów z samochodem dotyczy udostępnienia samochodu zastępczego. Popularniejszą formą pomocy jest tylko usługa holowania (61% przypadków). Najczęściej interwencja asystora jest konieczna po awarii (75% przypadków) i wypadku (19%).

2. Kto potrzebuje aut zastępczych?

Warto podkreślić, że podstawiany samochód zastępczy musi być alternatywą dla tego przez Ciebie używanego. Jeśli więc masz samochód dostawczy, to nie dostaniesz auta osobowego. Jeśli jeździsz autem klasy F, czyli luksusowym, nikt nie zaproponuje Ci samochodu z segmentu A. Dodatkowo w przypadku programów assistance producentów samochodów podstawowym wymogiem jest zapewnienie dostarczenia auta nie tylko tej samej klasy, ale też marki. Szczególnie dotyczy to programów aut z segmentu premium.

Warto zwrócić uwagę, że w 2021 r. pojazdy z segmentu premium np. marki BMW, Mercedes i Audi plasowały się w czołowej dziesiątce sprzedaży nowych pojazdów. W konsekwencji rośnie też zapotrzebowanie na takie samochody zastępcze. Z naszych statystyk wynika, że obecnie około 58% udostępnianych przez nas pojazdów należy do segmentu budżetowego. Co trzecie auto jest zaliczane do segmentu premium. 8% wynajmów dotyczy samochodów dostawczych.

W tych dwóch ostatnich segmentach obserwujemy w Mondial Assistance, największy wzrost zapotrzebowania na samochody zastępcze. Skalę wzrostu zainteresowania samochodami zastępczymi pokazują dane dotyczące rozbudowy dostępnej dla naszych klientów floty pojazdów. Na koniec 2022 r. w segmencie samochodów klasy premium takich aut będzie o 23% więcej. O niemal jedną trzecią więcej ma być samochodów dostawczych typu furgon. O 20% wzrośnie liczba specjalistycznych aut dostawczych np. wywrotek, lawet, chłodni itp.

Widzimy, że przedsiębiorcy wykorzystujący auta do pracy są coraz bardziej świadomi kosztów, które wynikają z braku dostępu do takich samochodów i częściej decydują się na zawarcie ubezpieczenia, które zapewni im ciągłość działania. Dlatego dopasowujemy rozmiary dostępnej floty do ich potrzeb.

 Więcej o tym, jak Mondial Assisance rozbudowuje flotę samochodów zastępczych:

https://assistance.tv/samochody-zastepcze-coraz-bardziej-potrzebne

3. Kiedy dostaniesz auto zastępcze z polisy sprawcy wypadku?

Co ciekawe, prawo do wynajęcia samochodu zastępczego możesz też mieć, nawet jeśli sam nie kupiłeś ubezpieczenia zawierającego assistance. Będzie to możliwe jednak tylko w sytuacji, gdy jesteś poszkodowany w wypadku. Wówczas korzystając z OC komunikacyjnego jego sprawcy, możesz liczyć na organizację samochodu zastępczego na czas naprawy i pokrycie kosztów z tym związanych.

W ostatnich latach zmienił się standard działania w takich sytuacjach. Ubezpieczyciele, z którymi jako Mondial Assistance współpracujemy, coraz częściej przewidują w swoich procedurach likwidacyjnych, że po zgłoszeniu wypadku i zapotrzebowania ze strony klienta na samochód zastępczy mamy zorganizować podstawienie i odbiór w ramach tzw. usługi door-to-door.

W praktyce wygląda to wówczas w ten sposób, że na miejsce wypadku przyjeżdża laweta z samochodem zastępczym. Zabiera rozbite auto do warsztatu współpracującego z ubezpieczycielem, co ułatwia rozliczenie bezgotówkowe. Poszkodowany odjeżdża z miejsca wypadku autem zastępczym. Po kilku dniach naprawione auto jest podstawiane na lawecie pod dom, a zabierane jest auto zastępcze.

4. Jakie zmiany w zakresie aut zastępczych wprowadzą Rekomendacje KNF?

 Opisany powyżej standard działania jest opisany w ogłoszonych w ostatnim czasie przez Komisję Nadzoru Finansowego rekomendacjach dotyczących likwidacji szkód z polis OC komunikacyjnego. Określają więc one zasady postępowania wobec poszkodowanych w wypadkach. Rekomendacja 21 mówi m.in. o obowiązku przekazania poszkodowanemu zgłaszającemu szkodę informacji o zasadach uznawania kosztów wynajmu pojazdu zastępczego. Rekomendacja 22 określa zasady, jakimi powinien kierować się ubezpieczyciel, oferując samochód zastępczy poszkodowanemu. Z kolei rekomendacja 16 przewiduje, że elementem tzw. kompleksowej likwidacji szkody ma być zapewnienie pojazdu zastępczego na czas naprawy. Należy się spodziewać, że na skutek tych rekomendacji standardem stanie się przedstawianie klientom propozycji podstawienia samochodu zastępczego i zabrania uszkodzonego do warsztatu naprawczego. Komisja Nadzoru Finansowego oczekuje, że rekomendacje będą stosowane przez zakłady ubezpieczeń nie później niż od 1 listopada 2022 r.

Więcej na ten temat w odrębnym wpisie: https://assistance.tv/kompleksowa-usluga-likwidacji-szkody-w-praktyce

 

Poprzedni artykuł Samochody zastępcze coraz bardziej potrzebne Następny artykuł Trendy w ubezpieczeniach NNW szkolnego

Podobne posty

Posadź drzewo… po śmierci

Jak mawiał Benjamin Franklin, tylko dwie rzeczy na świecie są pewne: śmierć i podatki. A skoro każdy z nas umrze, każdy dostanie też swoje miejsce na cmentarzu. Czy to znaczy, że miasta będą stopniowo zamieniać się w ogrodzone murami…

Czytaj więcej

Rynek, który leży prawie odłogiem

Siedem spośród dziesięciu podmiotów z sektora MSP kupuje polisy majątkowe. Zainteresowanie pozostałymi produktami jest wśród nich marginalne. Z jednej strony jest to wynik braku świadomości ubezpieczycieli odnośnie…

Czytaj więcej

TOP 6 upadłych magazynów

Kiedyś stanowiły jedno z podstawowych źródeł informacji, relaksu i określeń statusu społecznego. Zwinięte w rulon pod pachą pozycjonowały właściciela wysoko na drabinie atrakcyjności. Czasopisma znane, czytane i kolekcjonowane w…

Czytaj więcej